Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Asansör Faciasında Takipsizlik Kararına İtiraz

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi'ne bağlı bir grup avukat, aralarında Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun'un da bulunduğu 9 kişi için verilen takipsizlik kararına itiraz etti.

yapi.com.tr/AA
Asansör Faciasında Takipsizlik Kararına İtiraz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Şişli'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasına ilişkin yürütülen soruşturmada, aralarında iş adamı Aziz Torun'un da bulunduğu 9 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz edildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi'ne bağlı bir grup avukat, 5 sayfalık itiraz dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. 

"İşveren, bilinçli olarak iş güvenliği tedbirlerini almadı"

Dilekçede, işverenin, işçi sağlığıyla ilgili tüm önlemleri almakla yükümlü olduğu belirtilerek, buna rağmen iş güvenliği tedbirlerinin bilinçli alınmadığı savunuldu.

Denetimler de yeterince yapılmadığı için ölümle veya yaralanmalarla sonuçlanan olaylara davetiye çıkarıldığı aktarılan dilekçede, bunun ceza hukukunda "olası kast" olarak nitelendirildiği kaydedildi.

"Bu karar, hukuka aykırıdır"

Ölen işçiler gibi inşaatta ücretli çalışan 25 kişi hakkında dava açıldığı hatırlatılan dilekçede, "Asıl işveren, yani patronlar hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. Bu kararın hukuki bir dayanağı ve açıklaması yoktur. Bu karar, hukuka aykırıdır, halkın vicdanını ve adalet duygularını zedelemektedir" denildi.

Dilekçede, haklarında takipsizlik kararı verilen Aziz Torun, Yunus Emre Torun, Mehmet Torun, Lütfi Vardı, Abdülvahit Kaplan, Bektaş Ateş, Tuncel Akarçay, Haluk Okur ve Özmen Özmenoğlu hakkındaki takipsizlik kararının kaldırılması ve bu kişilerle ilgili 10 işçinin ölümüne olası kastla sebep olmak suçundan dava açılması istendi.

"Meşrulaştırılmaya çalışılsa da kaza değil cinayettir"

ÇHD avukatları adına gazetecilere açıklamalarda bulunan avukat Güray Dağ, iş cinayetlerinin beklenmedik ya da öngörülmedik olaylar olmadığını belirterek, "10 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu facia da her ne kadar bir iş kazası olarak meşrulaştırılmaya, normalleştirilmeye çalışılsa da kaza değil, cinayettir, katliamdır. İşveren, işi yavaşlattığı, maliyeti arttırdığı gerekçesiyle gerekli önlemleri almamıştır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansor-faciasinda-takipsizlik-kararina-itiraz_125741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!