Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akay Gerekçesi “Hukuksuz” Dedi

Ankara 12. İdare Mahkemesi, geçen yaz gündeme oturan Akay Kavşağı konusundaki gerekçeli kararında, Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını uygulandığı gerekçesiyle aldığı kavşağı kapatma kararını hukuka ve kamu yararına uygun olmadığı tespitinde bulundu

Hürriyet ANKARA
Akay Gerekçesi “Hukuksuz” Dedi

Ankara 12. İdare Mahkemesi, geçen yaz gündeme oturan Akay Kavşağı konusundaki gerekçeli kararında, Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını uygulandığı gerekçesiyle aldığı kavşağı kapatma kararını hukuka ve kamu yararına uygun olmadığı tespitinde bulundu.

Akay Kavşağı planının iptal edilmesi kararının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi de kavşağın bariyerlerle kapatma kararı almıştı. Avukat Sedat Vural, kavşağın bariyerlerle kapatılmasına ilişkin Belediye Meclisi kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmış, davanın ilk incelemesini yapan Ankara 12. İdare Mahkemesi, Belediye Meclisi kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu.

Mahkemenin, kararının gerekçesinde, “Akay Kavşağı projesine ilişkin mahkeme kararlarına rağmen, kavşağın 2001’de kullanıma açıldığı ve fiili bir durum yaratıldığı” ifade edildi.

Davalı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin kavşağa ilişkin plan iptali kararının uygulanması amacıyla Belediye Meclisi kararının tesis edildiğini ileri sürdüğüne yer verilen kararda, buna karşın, kavşağın, Ankara’da trafiğin en yoğun yerlerden olduğuna dikkat çekildi.

2001’den önce de kullanılıyordu

Kavşağın trafiğe kapatılması halinde, şehir trafiğinin çok ciddi etkileneceği, işe gidip gelmek için her gün kavşağı kullananların, itfaiye araçlarının ve bu kavşağa çok yakın yerde bulunan Hacettepe, Ankara Tıp gibi hastanelere hasta taşıyan ambulansların ciddi şekilde mağdur olacağı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumda, Ankara 3. İdare Mahkemesinin kararıyla ilgili imar planlarının iptal edilmesi üzerine, uyuşmazlık konusu kavşağa ilişkin önceki mahkeme kararlarının gerekçeleri ve imar planlarına ilişkin esaslar da dikkate alınarak, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun bir düzenleme getirilmesi gerekirken, mahkeme kararının uygulandığından bahisle Akay Kavşağının trafiğe kapatılmasında hukuka ve kamu yararına uyarlık görülmemiştir. Zira, anılan bölgede, Akay Kavşağının kullanıma açıldığı 2001’den önce de trafik akışı olduğu ve bölgenin araçlar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı da açıktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/akay-gerekcesi-hukuksuz-dedi_76574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!