Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akfen 166 Milyon Avroluk Kredi Aldı Hamdi Bey 'Kriz Bugün Bitti' Dedi

TSKB, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, NBG-Finansbank ve Denizbank konsorsiyumu tarafından sağlanan kredinin imza töreninde konuşan Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Bugün isterseniz Türkiye’de krizin bittiği gün ilan edelim. Dibe vurduk. Beş banka bir araya gelip böyle bir projeyi destekliyorsa, uzun vadeli kredi veriyorsa,

Radikal Gazetesi
Akfen 166 Milyon Avroluk Kredi Aldı Hamdi Bey 'Kriz Bugün Bitti' Dedi

AkfenHES Yatırımları ve Enerji Üretim A.Ş’ye ait şirketlerden Beyobası Enerji Üretim A.Ş, İdeal Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Çamlıca Elektrik Üretim A.Ş’nin hidroelektrik santralı için 222 milyon 433 bin avroluk yatırım gerçekleştirilecek. Türkiye’nin çeşitli illerinde üç şirketle gerçekleştirilecek projeler tamamlandığında, toplamda 135 megavat kurulu güce sahip olacak ve yılda 607 milyon kilovatsaat enerji üretilecek. Bugüne kadar Akfen özkaynaklarından 55 milyon 983 bin avro harcanmış olan söz konusu yatırımın 166 milyon 450 bin avroluk kısmı için kredi sözleşmesi imzalandı.

TSKB, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, NBG-Finansbank ve Denizbank konsorsiyumu tarafından sağlanan kredinin imza töreninde konuşan Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Bugün isterseniz Türkiye’de krizin bittiği gün ilan edelim. Dibe vurduk. Beş banka bir araya gelip böyle bir projeyi destekliyorsa, uzun vadeli kredi veriyorsa, bundan sonra da doğru proje olduğu takdirde bu finansmanların bulunabileceği anlamına gelir” dedi.

20 santral inşaa edecek

Akın, AkfenHES olarak yatırımına başladıkları, toplam yatırım bedeli 409 milyon avro olan 20 adet çevre dostu yenilenebilir hidroelektrik santrallarının birinci kısmı olan 222 milyon avroluk 11 adet santral yatırımın kredi sözleşmelerini imzalayarak inşaatlarının kısa sürede bitirilecek olmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Akın, yatırım bedeli 187 milyon avro olan ikinci kısım HES’lerin yatırım çalışmalarının başlamış olup çok yakın bir zamanda kredi görüşmelerinin de sona ermiş olacağını, böylelikle AkfenHES’in 2012 yılı sonunda 409 milyon avroluk yatırım tamamlanmış toplam 278 megavat kurulu güce sahip, yılda 1 milyar 180 milyon kilovatsaat enerji üretebilir hale geleceğini bildirdi.

Devam eden projelerinin sekteye uğramaması için bu krediyi organize ettiklerini belirten Akın, TSKB liderliğinde kurulan bir konsorsiyumla söz konusu projelerin önümüzdeki yıl bu zamanlarda hayata geçmiş olacağını bildirdi. “Bu proje aslında Eylülde bitmişti. Uzun sürmesi krizden dolayı... Krizin ortaya çıkması bu projeyi bugünlere kadar bekletti” diyen Akın, projenin ikinci kısmı için kredi çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Akın, “Bunu bugün isterseniz Türkiye’de krizin bittiği gün ilan edelim. Dibe vurduk. Bundan sonra beş banka bir araya gelip bu projeyi desteklemeye başladığına, böyle uzun vadeli kredilere okey verdiğine göre, bundan sonra da doğru proje olduğu takdirde bu finansmanların bulunabileceği anlamına gelir” diye konuştu.

Krizin bitip bitmediğine ilişkin bir soru üzerine, Akın, “Kriz bence dibe vurdu. Bundan sonra inişli çıkışlı şeyler, ufak tefek düşmeler, çıkmalar olabilir. Ama kalıcı olduğu düşüncesinde değilim. Artık toparlanma zamanının geldiğine inanıyorum” dedi. Akın, sermayesi ve nakdi olan iş adamlarına, “Hiç o nakitlerin üzerine yatmaya gerek yok. Bir an evvel (nakdi) istihdama yönelik yatırıma yöneltmeleri lazım. Özkaynağı çok fazla olan, krediye daha az ihtiyaç duyan firmalarımız ya da kişilerimiz de var. Onların da Türkiye’de yatırım yapması gerektiği inancındayım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bugün yatırım yaparsanız 3-5 yıl sonra dokunduğunuz altın olur” çağrısında bulundu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akfen-166-milyon-avroluk-kredi-aldi-hamdi-bey-kriz-bugun-bitti-dedi_68564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!