Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akfen 4,5 Milyar Yatırım Yapacak, İşte Detaylar...

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, gelecek 3 yılda içinde grup şirketlerinin 4,5 milyar liralık yatırım yapmayı taahhüt ettiğini ifade etti.

yapi.com.tr
Akfen 4,5 Milyar Yatırım Yapacak, İşte Detaylar...

Akfen Holding'in 2012 yılına ait finansal sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Akın, geçen üç yıl içerisinde 3,4 milyar lira yatırım yaptıklarını anımsatarak, "31 Mart itibariyle gelecek 3 yılda içinde bulunduğumuz şirketler 4,5 milyar liralık yatırım yapmayı taahhüt etti. Akın, şu ana kadar satışını gerçekleştirdikleri şirketlerin hepsinde alıcıların kar sağladığını belirtti.

3. Havalimanı için 24 saat çalışıyoruz

3. Havalimanı ihalesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Akın, "Yapılabilecek ne varsa ihale için yapmaya çalışıyoruz. Yapılması çok zor bir proje. Yap İşlet Devret (YİD) kapsamında yapıldığında bunun finansman modelini kurgulamak çok zor. Halletmek için arkadaşlarımız 24 saat çalışıyor diyebilirim. İnşallah ihaleye girebilecek hale geliriz. Haftaya yönetim kurulu toplantımız var, oraya bu proje tüm detaylarıyla gelecek. Eskisi gibi çok kolay kararlar alamıyoruz. Bu proje 10 milyar dolarlık bir proje. Böyle bir proje büyüklüğü Türkiye'de yok. Belki de dünyada YİD modeliyle yapılan böyle bir proje olmayabilir" şeklinde konuştu.

Akın, Aeroport De Paris'in TAV Havalimanları'nın hisselerinin bir bölümünü almasıyla dünyanın en büyük uluslararası işletmecisi olduğunu dile getirerek, "Dünyanın neresinde havaalimanı olursa olsun rakiplerimizden çok daha uygun fiyattan yakalayabilecek pozisyondayız. Burada en önemli nokta duty freedir. Duty free'de bizim kadar avantajlı olan başka şirket yoktur. Hem yatırımcı olacak, hem duty free işletmecisi olacak. TAV'ın finansal ortağa ihtiyacı olabilir" dedi.

Özelleştirmelerde profil değişti

HES projelerinde de yeterli bilgi ve birikime sahip olduklarını anlatan Akın, çevre şartlarının müsaade ettiği her yerde HES yapabileceklerini söyledi.Akın, sermaye biriktirmenin ya miras yoluyla geleceğini ya da alım satım yoluyla olabileceğini, onun dışında da diğer yolları bilmediğini ifade etti.Son dönemde yapılan özelleştirme ihalelerine de değinen Akın, özelleştirmelerin pahalıya gittiğini düşündüğünü belirterek, şöyle kaydetti:"Özelleştirmedeki fiyatların rekabet edebileceğimiz bir noktada olduğunu düşünmüyorum. Biz zamanında ihalelere girmişiz, aldığımız almışız. son üç senedir alamadık ve hep gerilerde kaldık. Bunun iki nedeni var. İlki firmaların iştahının kabarması. İkincisi de finansman imkanlarının daha genişlemesi ve alıcı sayısının çoğalması. Devlet açısından çok pozitif gelişme. Keşke yatırımcı veya alıcı talepleri biraz daha çeşitlenebilmiş olsaydı.

Uluslararası hüviyet kazanabilseydi. Özelleştirmelerde 2008 krizinden sonra Türkiye'de neredeyse yabancı banka ya da firma kalmadı. Özelleştirmede profil değişikliği var. Eğer onlarda olsa belki fiyatlar daha da artar. Finansman dünyasında bir şeyler değişti."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/akfen-4-5-milyar-yatirim-yapacak-iste-detaylar-_106932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!