Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akitli İşlemlerde Resmi Senet Kullanılacak

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, tapu sicil müdürlükleri tarafından akitli işlemler sebebiyle hazırlanan resmi senetlerin düzenlenmesiyle ilgili esas ve usulleri belirledi. Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe giren Yönetmeliğe göre, tapu sicil müdürlüklerindeki akitli işlemlerde, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) programında yer alan

ntvmsnbc
Akitli İşlemlerde Resmi Senet Kullanılacak

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, tapu sicil müdürlükleri tarafından akitli işlemler sebebiyle hazırlanan resmi senetlerin düzenlenmesiyle ilgili esas ve usulleri belirledi. Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe giren Yönetmeliğe göre, tapu sicil müdürlüklerindeki akitli işlemlerde, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) programında yer alan resmi senet kullanılacak.

İpotek işlemlerinde şekli Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenmek şartıyla, kredi veya borç sözleşmesi şartlarının matbu resmi senet örneğine yazılması hususunda bankalara yetki verilebilecek. Ticaret şirketlerinin bu yöndeki talepleri de yine Genel Müdürlükçe değerlendirilecek.

Resmi senetlerin içeriği ile senedi hazırlama yetkisine sahip görevlilerin uymaları gereken koşulları da düzenleyen Yönetmelik uyarınca, resmi senette hiçbir şekilde silinti, kazıntı, çıkıntı yapılamayacak. Senetler, her yıl tarih ve yevmiye sırasıyla ciltlenerek saklanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akitli-islemlerde-resmi-senet-kullanilacak_74246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!