Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Akyaka’ya Çevre Yolu Felaket Getirir”

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'ne çevre yolu yapılacağı bilgisini alan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi üyeleri, "Akyaka’ya çevre yolu bir suç projesidir, ekolojik felaket getirir." diyerek basın açıklaması yaptı.

yapi.com.tr
“Akyaka’ya Çevre Yolu Felaket Getirir”

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde çevre yolu yapılacağının 11 Aralık 2021 tarihinde Muğla Valiliği'nin web sitesinde yer almasının ardından Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi üyeleri basın açıklaması yaparak, “Akyaka'ya çevre yolu bir suç projesidir, ekolojik felaket getirir” başlığı altında açıklama yaptı.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; geçen yıl 11 Aralık tarihinde Muğla Valiliği web sitesinde Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ula Kaymakamı Baha Başçelik ve Ula Belediye Başkanı Özay Türkler'in Akyaka'da planlanan bir çevre yolu güzergahı üzerinde inceleme gezisi yaptıkları haberi yer almıştı. Haberde projenin Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı desteği ile Ula Belediyesi tarafından yapılacağı belirtiliyordu.

Bu yol iklim krizine çıkar
MUÇEP Gökova Meclisi üyeleri haberde yer alan fotoğraftaki alana giderek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması Gökova Meclisi Eş Sözcüsü Candan Süsoy tarafından okundu.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmasına rağmen doğal zenginliğini rant aracına dönüştürmek için her geçen gün yeni saldırılarla karşı karşıya kalındığını belirten Candan Süsoy şu açıklamayı yaptı: “Üstelik bu projelerin doğanın korunması ile ilgili mevzuatın uygulanmasından sorumlu devlet kurumları tarafından gündeme getirilmesi oldukça düşündürücüdür. Çok yakın zamanda mahkeme tarafından iptal edilen Akyaka İmar Planı Revizyonu neredeyse hiç değiştirilmeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeniden askıya çıkarılmışken bu kez Muğla Valiliği'nin Akyaka'ya bir çevre yolu planlandığını duyuyoruz. Üstelik projenin gerçekleştirileceği alan Kesin Korunacak Hassas Alan statüsündedir. Şunu da görüyoruz ki bu yol, Akyaka'nın ortasından ve devamında ormanın içinden geçirilerek Akbük yoluna bağlanacaktır. Bu da binlerce ağacın daha katli ve bölgenin ekosistemine geri döndürülemez zararlar verecek ağır bir darbe anlamına gelmektedir. Ne yazık ki, ekolojik yıkımın söz konusu olduğu tüm projelerde olduğu gibi yine bölge halkının haberi olmadan, kapalı kapılar ardında, hukuk hiçe sayılarak dayatma şeklinde gündeme getirilen bir girişim ile karşı karşıyayız.”

Söz konusu projenin “Kesin Korunacak Hassas Alan” statüsü bulunan bölgede olduğunu belirten Süsoy, “Bu statüdeki koruma alanlarında yalnızca bilimsel amaçlı araştırma, eğitim ve izleme faaliyetlerine, bilimsel kazı, ortaya çıkarma ve koruma çalışmalarına, alanların korunmasına ve ıslah edilmesine yönelik bilimsel rapor sonucu teklif edilen projeler yapılmasına izin verilmektedir. ‘Akyaka Çevre Yolu' projesinin bu tür bir proje olmadığı açıktır. Bu proje ile yasa ihlal edilerek suç işlenmektedir.

Akyaka İmar Planında ve Gökova Çevre Düzeni Planında yer almıyor. Gökova ÖÇKB içerisinde ÇED yapılmadan bu tür bir projenin gerçekleştirilmesi söz konusu olamaz. Dolayısı ile onayı olmayan, imar planında yeri olmayan hukuksuz bir projedir. Bu kapsamda yapılan ağaç kesimleri yasaya aykırıdır. Bu proje Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin flora ve faunası üzerinde oldukça büyük olumsuz etki yaratacak, orman alanları bölünerek canlıların yaşam alanları parçalanacak, ekosistem bütünlüğü bozulacak, biyolojik çeşitlilik yok olacaktır. Bu proje ile Akyaka’nın mevcut trafik sorunu oluşacak yeni araç trafiği yükü ile iyice artacaktır.” dedi.

Proje Akyaka ile sınırlı kalmayacak
Projenin yalnızca Akyaka ile sınırlı olmadığının da açıklandığı basın açıklamasının devamında şöyle denildi: “Ören üzerinden Bodrum'a kadar uzanan bir otoyol oluşturulmasının amaçlandığı ortadadır. Yolun geçtiği güzergahta Gökova kıyıları ve ormanları çok daha büyük bir rant baskısına girecektir. Marmaris ve Bodrum örneklerinde olduğu gibi plansız ve hızlı kentleşme ile çok kısa zamanda Gökova ÖÇKB ekolojik değerlerini yitirecektir…

Muğla Valiliği'ne ve Ula Belediyesi'ne hukuka ve koruma ilkelerine aykırı bu projeden vazgeçmeleri için sesleniyoruz. Orman içinde başlattığınız tahribatı derhal durdurun, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesini sağlayın. Gökova halkı olarak temiz bir çevrede yaşamak üzere anayasanın ve yasaların tanımladığı tüm yurttaşlık haklarımızı ve doğanın haklarını sonuna kadar savunacağız, yeni bir oldubittiye izin vermeyeceğiz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akyakaya-cevre-yolu-felaket-getirir_188868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!