Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akyaka İmar Planı Revizyonu İptal Edildi

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Akyaka İmar Planı Revizyonuna karşı direnen çevreciler zafer kazandı. Muğla 3. İdare Mahkemesi Planın iptaline karar verdi.

yapi.com.tr
Akyaka İmar Planı Revizyonu İptal Edildi

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Akyaka İmar Planı Revizyonuna karşı Akyakalıların açtığı davada, Muğla 3. İdare Mahkemesi Planın iptaline karar verdi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; mahkeme daha önce bu davada yürütmeyi durdurma ara kararı vermiş, sonrasında da bakanlığın karara itirazını reddetmişti.

İptal kararının gerekçesi
25 Kasım'da oybirliği ile alınan mahkeme kararında “Taraflara tebliğ edilen bilirkişi raporuna, davalı idarece itiraz edildiği fakat itirazın anılan raporu hukuki yönden sakatlayıcı nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından, bilirkişi raporunun karara esas alınabilecek nitelik ve yeterlilikte olduğu değerlendirilmiştir” denilerek kararın gerekçesine şu şekilde yer verildi:

“Bu durumda, dosyadaki bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden; dava konusu 1/25.000 ölçekli planın 1/100.000 ölçekli plana uyumlu olmaması, orman alanlarının dava konusu planlarda azaltılarak kullanım değişikliğine gidilmesi, Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler uyarınca korunması gerekli alanlar içerisinde yer alan Akyaka'da yapılacak olan Çevre Düzeni Planlarında ve plan revizyonlarında Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) uygulanmaması hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

Davanın açılmasına önderlik eden Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi üyeleri ise Akyaka’nın Gökova Özel Çevre Koruma alanın içerisinde olması nedeniyle öncelikle yerel paydaşların katılımı ile hazırlanan ve bakanlık tarafından onaylanan Gökova ÖÇKB Yönetim Planı’nın uygulamaya alınması gerektiğini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akyaka-imar-plani-revizyonu-iptal-edildi_188589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!