Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökova’da Çevreciler Yine Kazandı

MUÇEP Gökova Meclisi, Muğla'nın Ula ilçesi Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde ‘Nitelikli Doğa Koruma Alanı’ statüsündeki alanda yasalara aykırı olarak yerleştirilen 14 adet karavanın 2021’in son gününde kaldırıldığını açıkladı.

yapi.com.tr
Gökova’da Çevreciler Yine Kazandı

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, 2020 tarihinde başlattığı “Süzer Holding Gökova'dan elini çek!” kampanyasının mutlu sona ulaştığını açıkladı. Açıklamada, “Ula ilçesi Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde ‘Nitelikli Doğa Koruma Alanı' statüsündeki alanda yasalara aykırı olarak Süzer Holding tarafından yerleştirilen 14 adet karavan 2021'in son gününde kaldırıldı.” denildi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; 2020 yılında Gökova sulak alanını tahrip eden bu işgal eylemi bölge halkı tarafından yoğun tepki çekmişti. MUÇEP Gökova Meclisi olarak karavanların yerleştirildiği alanda 15 Ekim 2020 tarihinde bir basın açıklaması yapmış ve “Süzer Holding Gökova'dan elini çek!” ifadesi kullanılmıştı.

Sosyal medya üzerinden de karavanların kaldırılması için düzenlenen kampanya ile 500'den fazla imza toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ula Belediyesi'ne iletilmişti. Ula Belediyesi de bir kamuoyu açıklaması yaparak yasadışı inşaatların mühürlendiğini, para ceza uygulandığını, belediye encümeninde yıkım kararı alındığını ve suç duyurusunda bulunulduğunu duyurmuştu.

Kitesurf alanındaki kaçak bungalovlar duruyor
MUÇEP Gökova Meclisi açıklamasında, “Ula Belediyesi'nin aldığı kararın nihayet uygulanarak işgale son veriliyor olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor ki, Gökova sulak alanında işgaller bununla sınırlı değil ve tahribatlar durmuyor. Yaptırım uygulanmamasından cesaret alan işgalciler her geçen gün Gökova sulak alanını biraz daha doldurarak kullanım alanına dönüştürüyor, koruma altında olması gereken flora ve fauna yok ediliyor.

Akçapınar sahilinde kitesurf sporunun yapıldığı alanda inşa edilen 6 adet kaçak bungalov için şikayetlerimiz sonucunda 31 Temmuz 2019 tarihinde Ula Belediyesi tarafından yıkım kararı alınmış, ancak 2,5 yıl geçmesine rağmen hala uygulanmamıştır. Açıkça görev ihmali olan bu tutum karşısında suç duyurusunda bulunulması sonucunda nihayet adım atılmış, ancak bungalovların kaldırılması yerine plaj üzerinde yerleri değiştirilerek sanki kaldırılmış gibi tutanak tutulmuştur.

Belediye bu tutumu ile yasaya aykırı yapılaşmaya yol vererek bir kez daha görevini kötüye kullanmıştır.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokovada-cevreciler-yine-kazandi_188664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!