Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ala Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki Ala Camii, yaklaşık iki yıl süren restorasyon çalışmasının ardından cuma namazıyla ibadete açılacak.

yapi.com.tr/AA
Ala Camii’nin Restorasyonu Tamamlandı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki tarihi Ala Camii'nde iki sene önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. İbadete hazır hale getirilen camide, 96 yıl sonra cemaatle cuma namazı kılınacak.

Restorasyon çalışmalarında, kazı sırasında bulunan ve üzerleri camla kapatılan mozaikleri de camide ibadete gelen cemaat görebilecek. Kazıda bulunan diğer tarihi eserler ise camide oluşturulan alanda sergilenecek.

Kadirli Kaymakamı Ahmet Arık, yaptığı açıklamada, ilçenin ve bölgenin adeta sembolü haline gelen ve Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerini bir arada yaşatan Ala Camii'nin restorasyon çalışmalarının Vakıflar Genel Müdürlüğünce tamamlandığını söyledi.

"Bizden sonraki nesillere en güzel şekilde bırakacağız"
Tarihi yapısıyla "Çukurova'nın Ayasofyası" olarak adlandırılan Ala Camii'nin 96 yıldır ibadete kapalı kaldığını anımsatan Arık, şöyle konuştu: "2. yüzyılda Roma döneminde tapınak olarak inşa edilen Ala Camii, kilise olarak kullanılmaya başlanmış, Dulkadiroğulları Beyliği zamanında ise camiye dönüştürülmüştür. Osmanlıların bölgeyi hakimiyeti altına almasıyla uzun süre cami olarak milletin hizmetinde olmuştur. Cami, 2 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğüne devredildi ve tekrar ibadete açılabilmesi için restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon çalışmaları da tamamlandı. Cuma günü Osmaniye Valimiz Erdinç Yılmaz, milletvekillerimiz ve halkımızın katılımıyla cuma namazı ile camimizi tekrar ibadete açacağız. Ala Camiimizi layık olduğu şekilde koruyarak bizden sonraki nesillere en güzel şekilde bırakacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ala-camiinin-restorasyonu-tamamlandi_180734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!