Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Trabzon’da Ayasofya Camisindeki Restorasyon Tartışma Yarattı

Trabzon’da, 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camisi'nde devam eden restorasyon çalışmaları tartışma yarattı. Mimar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, mahkemenin projeyi iptal etmesine rağmen çalışmaların devam ettiğini ve kültürel dokuyla birlikte ağaçların yok edildiğini ileri sürdü.

yapi.com.tr
Trabzon’da Ayasofya Camisindeki Restorasyon Tartışma Yarattı

Trabzon’da yer alan Ayasofya Camisi'nin etrafını boydan boya saran ve geniş yapılan yürüyüş yolları ve bahçedeki yeşil alanın yok edilmesi vatandaşların tepkisini çekti. Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu da yapılan restorasyon çalışmasını eleştirerek, “Mahkeme bu projeyi iptal etmişti. Ancak bu karara rağmen inşaat devam ediyor. Ayasofya'nın bahçesi betona teslim edilmiş durumda. Ayasofya'nın çevresinin yeşil alan olması için kentsel dönüşümler yapılmıştı ama şimdi bahçeye beton kaldırımlar döküldü. Önceden kaldırım az, yeşil alan ise çoktu. Nesi rahatsız etti de bu durum meydana geldi merak ediyorum ve anlam veremiyorum. Tarihi bir mekânın özelliği neyse o şekilde kalmalıydı.” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre; CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da Ayasofya’da yapılan çalışmaları inceledi. Çalışmaların tarihi dokuya uygun şekilde yapılmadığını dile getiren Kaya, “Corona günlerinde insanlara evinizde kalın diyenler, insanların evlerinde kalmasını fırsata dönüştürerek; Trabzon'un tarihini, Ayasofya'yı ve insanlık mirasını katlediyorlar. O güzelim çimler gitmiş her yer beton, 6,7 metre genişliğinde beton yollara boğulmuş. Araç trafiğine mi açacaksınız bu tarihi yeri, bu dünya mirasını, bu ne rezilliktir? Ayasofya tarihi özelliğinden koparılmış, burada resmen bir cinayet işlenmiştir. Bu çok büyük bir akılsızlıktır, şehrimize, tarihe ve turizme yapılan çok ciddi bir kötülüktür, cehalettir ve cinayettir.” dedi.

 


Mahkeme kararı yok sayıldı
Herkesin gelip görmek istediği Ayasofya Müzesi'nde bir tarih katliamı yapıldığını ifade eden Kaya, “İnsanlık mirası dediğimiz Ayasofya müzesinin yeşil alanları, tahrip edilerek betonlaştırılıyor. Çalışan arkadaşlar işin ehli değil. Bütün şehir bu konuda tepkisini koymuş durumdadır. Yapılan işlemin durdurulması için mahkeme kararı vardı. Mahkeme kararı yok sayılarak Trabzon'a ihanet edercesine işler yapılmaktadır.” diye konuşarak bu konu hakkında Kültür Bakanlığına soru önergesi vereceğini ifade etti.