Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alakır’da İki HES’in Lisansı İptal Edildi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Vadisi’nde, yaklaşık 10 yıldır süren HES kıskacında yeni gelişme yaşandı. Dördü tamamlanarak üretime geçen toplam 8 HES projesinin bulunduğu Alakır’da iki HES’in üretim lisansı iptal edildi.

yapi.com.tr
Alakır’da İki HES’in Lisansı İptal Edildi

Akdeniz’den Beydağlarına doğru uzanan Alakır Vadisi, biyolojik zenginliği ve görkemli ormanlarıyla Antalya’nın en özel doğa alanlarından biri. Ancak Alakır Vadisi’nin başı son 10 yıldır HES projeleriyle dertte. Vadide 1970’li yıllarda hizmete alınan Alakır Barajı’nın yanında 8 ayrı HES inşa edilmesi için izin verildi. Ancak üretim kapasitesi 10 MW’nin altında olan HES projelerinin üreteceği enerjinin çok düşük olmasına karşın, doğaya vereceği tahribatın büyüklüğü eleştiri konusu oldu.

Dört HES’in inşası tamamlandı

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, büyük bir kısmı doğal sit alanı ilan edilen ancak yargı kararına rağmen yıllardır bir türlü uygulanmayan koruma şemsiyesi, Alakır Vadisini tahribata açtı. Nehrin kaynağından denize kadar birbiri ardına projelendirilen HES’lerle borulara hapsedilen Alakır’da yürütülen hukuk mücadelesine karşın 4 projenin inşası tamamlandı.

ADO Grup bünyesindeki ADO Enerji şirketi tarafında, ‘Alakır 1’ ve ‘Alakır 2’ adıyla projelendirilen ve toplam kurulu güçleri yaklaşık 8 MW olan iki ayrı HES’in üretim lisansı iptal edildi. 2009 yılından bu yana hayata geçirilmeye çalışılan iki projeyle ilgili hem ÇED süreci hem de yargı süreci yıllarca sürdü.

Alakır Vadisi’nde ADO şirketine ait toplam 6 HES projesi bulunuyordu. Bunlardan dördü tamamlanarak üretime açıldı.

Yeni türler keşfedildi

Biyolojik zenginliğiyle bilinen Alakır Vadisi’nde bir yandan HES inşaatlarının yarattığı tahribat sürerken diğer yandan sürdürülen bilimsel araştırmalarda yeni türler keşfedildi.

2014 yılında vadide yürütülen bilimsel çalışmada, suları demir borulara hapsedilen Alakır Nehrinde endemik bir balık türü keşfedildi. ‘Alakır Alası’ adı verilen tür, 2014 yılında dünyada keşfedilen en etkileyici 20 canlı türünden biri olarak kayıtlara geçti.

2016 yılında ise biyologların yürüttüğü çalışma sonucunda Alakır Vadisi’nde endemik bir karanfil türü keşfedildi. ‘Bolçiçek Karanfili’ adı verilen tür, bilim çevrelerinde heyecanla karşılandı.

ETİKETLER: HES Alakır
http://www.yapi.com.tr/haberler/alakirda-iki-hesin-lisansi-iptal-edildi_161278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!