Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alakır'daki HES Projesinin 'ÇED Olumlu' raporu İptal Edildi

Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi, Kumluca'daki Alakır Çayı'nda yapılması planlanan Dereköy HES projesiyle ilgili 'ÇED Olumlu' raporunu iptal etti.

yapi.com.tr
Alakır'daki HES Projesinin 'ÇED Olumlu' raporu İptal Edildi

DHA'nın haberine göre, 1'inci Derece Doğal SİT Alanı niteliğinde olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı üzerinde HES projesi yapılmasına olanak bulunmadığına dikkat çeken mahkeme, Dereköy regülatörü ve HES projesi hakkında verilen dava konusu 'ÇED Olumlu' kararında da hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar veren mahkeme, yargılama giderlerinin de davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınmasını kararlaştırdı.

'ÇED Olumlu' raporunun iptali için mahkemeye başvuran Antalya Dostları Derneği'nin avukatı Tuğhan Çiftçi, daha önce de Dereköy HES projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği 'ÇED Olumlu' raporunun iptali için Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını ancak, derneklerinin yasayla kurulan bir meslek örgütü olmaması gerekçesiyle davanın reddedildiğini hatırlattı. Bunun üzerine Danıştay'a başvurduklarını kaydeden Çiftçi, şöyle konuştu:

"Danıştay 14'üncü Dairesi, mahkemenin verdiği kararı bozdu. Bunun üzerine Dereköy HES ile ilgili 'ÇED Olumlu' raporunun iptali için açtığımız dava Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nde kabul edildi."

Yargılama sonunda mahkemenin 'ÇED Olumlu' raporunu iptal ettiğini belirten Çiftçi, şöyle devam eti:

"Mahkeme, Anayasa'nın 63'üncü maddesindeki 'Devlet tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korumasını sağlar. Bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirler alır' şeklindeki hükümlere atıfta bulunarak, bir kısmı 1'inci Derece Doğal SİT Alanı olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı'nda HES yapılmasına olanak bulunmadığına hükmetti."

ETİKETLER: ÇED HES Alakır
http://www.yapi.com.tr/haberler/alakirdaki-hes-projesinin-ced-olumlu-raporu-iptal-edildi_144894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!