Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya İş Dünyası Güveninde Beklenmedik Düşüş

Almanya'da IFO iş dünyası güven endeksi ekim ayında 107,4'e geriledi. Ekonomistler eylül ayında 107,7 olan endeksin 108 değerini almasını bekliyordu.

yapi.com.tr / AA
Almanya İş Dünyası Güveninde Beklenmedik Düşüş

Almanya Münih merkezli IFO Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin açıklamasında, Almanya'da iş dünyası güven endeksinin 5 aydan sonra ilk kez düşüş gösterdiği ve şirketlerin yaptığı değerlendirmede iş dünyası görünümünün geçen aya göre daha kötümser olduğu bildirildi.

Almanya'da iş dünyası görünümünün daha az olumlu bir havada seyrettiği ancak ortalamanın üzerinde olduğu vurgulanan açıklamada, Almanya ekonomisinde hala dişlilerin yerine oturmadığı kaydedildi.

Açıklamada, IFO iş dünyası güven endeksinde geçen ay yaşanan ani yükselişten sonra bu ay perakendecilikte düşüş olduğu ve perakendecilerin iş durumlarının kademeli olarak daha az olumlu bir yapıya doğru gittiği ifade edildi.

Perakendecilerin, ayrıca gelecek dönemlerde de işlerin gelişme kaydetmesi konusunda endişe duyduğu vurgulandı. Toptan satışlarda iş durumunun daha parlak olduğu belirtilirken, toptan satıcıların şu an memnun olduğu ancak gelecek dönemlerde işlerin gelişmesi konusunda iyimserliklerinin az olduğu ifade edildi.

Açıklamada inşaat sektöründe ise işlerin aşağı yönlü seyrettiği ve geçen aya göre daha az olumlu bir yapıya sahip olduğu kaydedilirken, gelecek dönemlerde iş görünümünün daha az parlak olmasının beklendiği değerlendirmesinde bulunuldu.

IFO değerlendirmesinde güven endeksindeki düşüşün trend değişikliği olmadığı vurgulanırken, imalatçıların üretim planlarını ve ihracat beklentilerini yukarı yönlü revize ettiği, sermaye malı sektörlerinin de üretim planları ve ihracat beklentilerinde trendin yukarı yönlü olduğu kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-is-dunyasi-guveninde-beklenmedik-dusus_113430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!