Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya'da Büyümeye Beklentileri Pek İç Açıcı Değil

Hannover’deki dünyanın en büyük yatırım malları fuarı, aynı zamanda konjonktür barometresi yerine de geçer. 62 ülkeden, 6 bin 500’ün üzerindeki şirketin ürünlerini teşhir ettiği Hannover Sanayi Fuarı'nda verimli ve sürdürülebilir üretim teknolojileri tanıtılıyor. Ekonomik gelişmeyle ilgili beklentiler ise pek iç açıcı değil.

yapi.com.tr
Almanya'da Büyümeye Beklentileri Pek İç Açıcı Değil

Siyasi ve ekonomik belirsizlikler konjonktürün geleceğiyle ilgili sağlam tahminde bulunmaya imkân tanımıyor. Alman Sanayiciler Birliği bu yıl Alman ekonomisine sadece yüzde 0,8’lik büyüme şansı tanıyor. Birlik Başkanı Ulrich Grillo, “Daha fazlasını yapabilmemiz gerekir ve biz bunu başarabilecek durumdayız. Ben temelden iyimser bir insan olduğum için, hiç olmazsa yüzde birlik büyümeyi yakalayabilmeliyiz, diyorum. Ama önümüzde engeller var. Daha fazla kriz istemiyoruz. Euro krizinin dizginlenmesini ve sanayi sektörünün başta enerji olmak üzere girdi maliyetinin düşürülüp, sanayiciye ek yük çıkarılmamasını istiyoruz. Ancak bu şartla belki biraz daha büyüyebiliriz. Ama yıl sonunda hesaplandığında, yüzde birin de üzerine çıktığımızı görürsek, şaşmayalım.”

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, bir milyon kişinin istihdam edildiği Alman makine sanayi krizi yara almadan atlattı ve sipariş girdisinin kabarık olması sayesinde ayakta kaldı. Ancak son zamanlarda öncelikle yurtiçi siparişleri gerilemeye başladı. Alman Makine Sanayicileri Birliği Başkanı Thomas Lindner, sanayicinin ekmeğinin umut olduğunu söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Aynı kayakla atlama gibi. Önce hız alıp tam zamanında sıçramanız gerekiyor. Yılın ikinci yarısının çok daha iyi geçmesini umuyoruz. Durum son derece karmaşık ve geleceği kestirmek zor. Ancak kötümser olmak için de hiçbir neden görmüyorum.”

Çin'in artan rekabet gücü

Alman imalat sanayi bu yıl üretimi yüzde iki oranında arttırma umudunda. Elektronik sanayi ise yıla daha iyi girdi. Bu branşın sözcüsü Friedhelm Loh, sanayi tesislerinin daha fazla şebekeleştirilmesi anlamına gelen ‘entegre sanayi’ çözümlerine güvendiklerini şöyle dile getiriyor:

“Almanya ekonomik gelişmesini daha çabuk ve daha iyi teknoloji geliştirmesine borçlu. Makine sanayinde olduğu gibi karmaşık sistemlerde de çoğu ülkenin önünde olduğumuzu kanıtlamamız gerekir. 1970’lerde bilgisayar entegreli üretimi geliştirdik ama tam başaramadık. Günümüzde ise ileri teknoloji çok daha imkânlar sunuyor. Bu bakımdan iyimserim ama biraz zaman alacak.”

Hannover Sanayi Fuarı’na kalabalık bir grupla katılan Çin makine endüstrisi Batılı sanayi ülkeleri ile aradaki farkı hızla kapatıyor. Alman şirketleri bu durumun farkında. Sanayi vantilatörlerinde dünya lideri olan ebm-papst adlı Alman şirketinin genel müdürü Rainer Hundsdörfer, Çin’in rekabetinden korkmadıklarını söylüyor ve ekliyor:

“Korkmuyoruz ama takdir ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun, rakiplerimizi ciddiye almalıyız. Arkadaşlara hep, okkanın her yerde dört yüz dirhem olduğunu, yani rekabetten çekinmemeleri gerektiğini söylüyorum. Yıllardır önderi olduğumuz bir alanda onlara neden geçilelim. Onlardan ucuz olamayız, olmak da istemeyiz. Ama her zaman onlardan daha iyi olabiliriz. Her yeni ürün bir öncekinden kaynak ve enerji tasarrufu açısından daha iyi olmak zorunda. Karşımıza kim çıkarsa çıksın, bu ilke sayesinde dünya piyasasında her zaman tutunabiliriz.”

Çin’in yatırım malları branşında ne kadar ilerlediğini Hannover’de görmek mümkün. Çin, 700 şirketle fuardaki en kalabalık yabancı ülkeyi oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyada-buyumeye-beklentileri-pek-ic-acici-degil_107157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!