Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya Yeni Yıl Hediyesi Olarak Ücretsiz Enerji Verdi

Rüzgar enerjisini en iyi kullanan ülkelerden biri olarak bilinen Almanya, vatandaşlarına Yeni Yıl hediyesi olarak Ücretsiz Enerji verdi.

yapi.com.tr
Almanya Yeni Yıl Hediyesi Olarak Ücretsiz Enerji Verdi

Almanya’da ücretsiz elektrik verildi. Bazı dönemlerde elde edilen enerji o kadar fazla oluyor ki bu enerji şebekeye gönderildiğinde halka ücretsiz elektrik verecek seviyeye geliyor. Böylelikle Ücretsiz Enerji devletten halkına küçük bir hediye olarak geri dönüveriyor.

Noel ve yılbaşı dönemi bu yıl da benzer bir olaya şahitlik edecek gibi duruyor. Tabi bunun tek nedeni rüzgar enerjisinden elde edilen enerjinin artmasını da göstermek yanlış olur. Noel tatili dolayısıyla ailelerini ziyarete giden vatandaşlar, fabrikaların çalışmaması ve bu yılın sıcaklık olarak diğer senelere oranlar çok daha iyi seviyede olması gibi nedenler de üretilen enerjinin elde kalması anlamına geliyor. Durum böyle olunca da tatil döneminde üretilen enerji, harcanandan çok fazla seviyeye geliyor ve hükümet bunu faturalara indirim olarak yansıtarak vatandaşının kalbini kazanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, ücretsiz elektrik verilmesinin bir nedeni de rüzgar enerjisinden elde edilen enerjiyi dengelemenin her zaman kolay olmadığı bilgisi veriliyor. Bu nedenle de kullanıcıları harcamaya teşvik etmek için indirime gidilmesi gerekiyor ki bu enerji şebekeden çıksın. Aksi takdirde üreticiler santralleri bir süreliğine kapatmak zorunda bile kalabilirler. Kısaca hükümet elektrikleri kesmek yerine bedava elektrik dağıtarak durumu çözüyor. Bu da yapılan uygulamada iki tarafın da faydalandığını gösteriyor.

Bu durum ilk defa yaşanmıyor. Son 4 yıldır özellikle noel dönemlerinde Almanya’da vatandaşların harcadığı enerjinin bir miktarı ücretsiz oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini bir kez daha açık ve net bir şekilde görmüş oluyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-yeni-yil-hediyesi-olarak-ucretsiz-enerji-verdi_153797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!