Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alsancak Kruvaziyer Limanı'nın İmar Planlarına Yapılan İtiraza Ret!

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Belediye'nin Alsancak Kruvaziyer Limanı'nın revize imar planlarına yaptığı itirazı kabul etmedi. Konak Belediyesi yargıya gitmezse, planlar kesinleşecek, ihalenin önünde engel kalmayacak. Yargıya gidildiği takdirde limana çivi çakılamayacak.

yapi.com.tr
Alsancak Kruvaziyer Limanı'nın İmar Planlarına Yapılan İtiraza Ret!

Habertürk'ün haberine göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Konak Belediyesi'nin Alsancak Kruvaziyer Limanı'nın revize imar planlarına yaptığı itirazı reddetti. Bundan sonraki süreçte Konak Belediyesi ya planları mahkemeye taşıyacak ya da bir daha itiraz etmeyecek. Eğer belediye mahkemeye gitmeme yönünde karar verirse, planlar kesinleştiği için limanın yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilmesinin önünde hiç bir engel kalmayacak. Ancak yargı yolu seçilirse, mahkeme karar vermeden limana bir çivi bile çakılamayacak.

Avm yerine dükkan

Yaklaşık 9 yıldır yapılan itirazlar nedeniyle tek bir adımın bile ahlamadığı Alsancak Limam'nda son plan Haziran ayında askıya çıkmıştı. Önceki planlarda yük ve kruvaziyer limanı tek bir parça halinde gösterilirken, yapılan itirazlar üzerine iki ayrı imar planı hazırlandı. Bir önceki planlarda yer alan ve kentteki odalar ile belediyelerin itirazına neden olan 96 bin metrekarelik AVM'den de vazgeçilerek, onun yerine çok daha az bir alanda küçük dükkanlara yer verildi. Otel olarak kullanılacak binanın da 30,5 metre yüksekliğinde olması kararlaştırıldı.

Projenin bir aylık askı süreci sonunda, Konak Belediyesi, 7 maddelik itiraz ve önerisini Özelleştirme îdaresi'ne gönderdi. İtirazlar içinde ikisinin en temel noktaları oluşturduğunu açıklayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "Planlarda hangi yapının ne olarak kullanılacağı net değil. Vaziyet plan notlarına buraların ne amaçla kullanılacağı ayrıntılı şekilde yazılsın. Ayrıca otel olması planlanan 30,5 metrelik binanın uzunluğu da 24,5 metreye indirilsin. Bizim için en önemlisi bu ikisi" demişti.

Yeni kent merkezi

Konak Belediyesi'nin yaptığı 2 temel itirazı değerlendiren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), itiraza konu olan 30,5 metrelik bina yüksekliğini, Yeni Kent Merkezi Plam'nda belirlenen sınırlar içinde olduğu gerekçesiyle reddetti. Vaziyet planında, hangi yapının ne amaçla kullanılacağının gösterilmesi konusu da ihaleyi kazanan proje sahibinin bunları belirleyeceğini vurgulanarak reddedildi. Konak Belediyesi, bu gelişmeden sonra konu ile ilgili bir açıklama yapılmayacağını bildirdi.

2 ihale, 3 revizyon

TCDD'ye bağlı  İzmir  Limanı'nın 49 yıllığına özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007'de açılan ihaleyi Hutchison, Global ve EİB LİMAŞ, 1 milyar 275 milyon dolar vererek kazanmıştı.

İkinci ihale 21 Eylül 2012'de düzenlendi. İtirazlar nedeniyle ihaleye sadece bir firma teklif verince ihale iptal edildi. 2015 Kasım'da askıya çıkan yeni planlarda ise 97 bin metrekarelik AVM'nin yerine dükkanlara yer verildi. Yük limanı kısmında ise ticari alan olarak belirlenen yere ve kruvaziyer limanı içindeki bina yüksekliğine Konak Belediyesi itiraz etti. ÖİB tarafından 3'üncü kez imar revizyonu yapılarak Haziran ayında askıya çıkarıldı.

Başvuru için 30 gün süre

Ege Çevre ve Kültür Platformu Kurucusu Avukat Arif Ali Cangı, planların kesinleştiğini, Konak Belediyesi ile ilgili kişi ve kurumların kesinleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde iptal davası açabileceğini söyledi. Cangı, iptal davasının açılmış olması halinde idari yargının yürütmeyi durdurma kararı ya da iptal kararı verebileceğini anlattı.

Belediyenin çekinceleri

1-         Bina yüksekliği 24.5 metreye düşürülsün

2-         Hangi binanın ne için kullanılacağını gösteren vaziyet planı yapılsın.

3-         Sit Alanı içindeki alan, niteliğine göre düzenlensin.

4-         Planlar; Salhane Arkası ve Salhane Bölgesi ile bütünsellik içinde olsun.

5-         Turizm alanı olarak ayrılan kısım düşürülsün.

6-         Planlamayla Alsancak Meydanı ve yakın meydanlarda ulaşım yoğunluğu daha da artacak, sorunlar yaşanacak.

7-         Yapılacak binalar, çevredeki kültür varlıklarının görülmesini engelleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsancak-kruvaziyer-limaninin-imar-planlarina-yapilan-itiraza-ret_153255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!