Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alsancak’taki AVM Projesine Yargı Freni!

İzmir 4. İdare Mahkemesi, Konak ilçesinde Alsancak Stadı ile Mürselpaşa Bulvarı arasında kalan Özak GYO'nun konut, rezidans, AVM, ofis ve hastane projesi yapmak istediği eski Tariş arazilerinin bulunduğu alanla yürütmesini, planda yol bırakılmaması nedeniyle durdurdu.

yapi.com.tr
Alsancak’taki AVM Projesine Yargı Freni!

DHA'nın haberine göre, Eski Tariş arazisi 1/1000 ölçekli planına yürütmeyi durdurma kararı verildi. Daha önce rezidans ve yüksek nitelikli konut yapımına olanak sağlayan 1/5000'lik planın da iptal edildiği alanla ilgili kriz bu kararla daha da büyüdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin 1/5000'lik planı notlarında yer alan "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür" tanımlarında yaptığı değişiklikler, İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin 30 Eylül tarihli kararıyla iptal edildi. 2013 yılında yapılan değişiklikte "Turizm, ticaret ve kültür" plan notuna "yüksek nitelikli konut", "rezidans" eklendi. Büyüşehir Belediyesi daha çok Turan bölgesindeki yatırımları etkileyen "Turizm ve ticaret" plan notunda değişiklik yaptı, sorun çözüldü. Ancak, eski Tariş arazisini ilgilendiren mahkemenin iptal ettiği turizm-ticaret-kültür plan notuyla ilgili yeni bir düzenleme yapmadı. Mahkeme tarafından iptal edilen rezidans ve yüksek nitelikli konut yapımına olanak sağlayan plan notuyla ilgili yeni nasıl bir düzenleme yapılacağı henüz bilinmiyor. Belediye'nin planlama biriminin yeni plan notu konusunda çalışmalarını sürdürdüğü belirtilirken, mahkemenin iptal kararındaki gerekçelerin dikkate alınarak, 2016 yılı içinde yeni bir plan notunu Meclis onayına sunması bekleniyor. Turizm-ticaret-kültür plan notundaki konut ve rezidans yapımına olanak sağlayan değişikliğin iptalinden, Liman arkası bölgesinde Tariş arazilerinde yapılması planlanan konut, rezidans projeleri olumsuz etkilendi.

Plan notunda mahkeme kararı doğrultusunda değişiklik arayışı sürerken bu kez Mimarlar Odası'nın açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi eski Tariş arazilerini kapsayan alanın bu kez de 1/1000 ölçekli plan değişikliğinin yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası davayı bu alandaki iki ada arasındaki taşıt yolunun kaldırılması sonunda imar adası büyütüldüğü, uygulama imar planında olması gereken park ve imar adası arasında bir yol öngörülmemiş olduğu, yeni oluşturulan büyütülmüş imar adasının çevresinde kamuya ait ulaşım yolları bırakılmaması ve yetersiz olması gerekçesiyle açtı. Mahkeme, imar plan değişikliğini kaldırılan "Park" plan kararı ile imar adasındaki 10 metre genişlikteki kuzey-güney doğrultudaki yaya yolunun, alanın kuzeyinde aynı doğrultuda olan 7 metre genişlikteki yaya yolunun devamı niteliğinde olması, bu yolun gereğinde ambulans, itfaiye ve çöp arabası gibi hizmete yönelik araçlar tarafından da kullanıldığı dikkate alındığında dava konusu alan özelinde kamusal erişebilirliğin sağlanması açısından alanda minumum 7 metre genişlikte dahi yol bırakılmamış olmasına dikkat çekti. Alanda hiç kamusal yol öngörülmeden bu erişim olanağının parkın tasarımında inisiyatife bırakılmış olmasının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, planlama mevzuatına, plan tekniğine ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varan İzmir 4. İdare Mahkemesi, dava konusu plan değişikliği nedeniyle uygulamaya geçilebileceği gözönüne alındığından telafisi güç ve imkansız zararlar doğabileceği için hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme'nin bu kararının ardından 1/5000 ölçekteki plan notunun yanı sıra 1/1000 ölçekteki plan değişikliğinde de yol ayrılmasıyla ilgili revizyon yapılacak.

Topal: Yeni plan notunda eksik işlevler yer almalı

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, bir planlama alanında yer alacak işlevlerin gereksinimi olan teknik ve sosyal altyapı alanlarının ayrılmak zorunda olduğunu, aksi taktirde bu davada olduğu gibi, ilk planda konut yokken belli oranda konut önerildiğinde oradaki konutlarda yaşacak insanların ihtiyacı olan yeşil alan, eğitim, sağlık alanı, kültür alanı gibi işlevler ayrılmadığı takdirde o plan değişiklikleri hukuken yanlış olacağını söyledi. Topal, turizm-ticaret-kültür plan notuna konut eklenmesinde ısrar edilecekse mutlaka mahkemenin iptal kararındaki yeşil alan, eğitim, sağlık, kültür alanı gibi eksik olan işlevlere yer verilmesi gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsancaktaki-avm-projesine-yargi-freni_144292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!