Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ATEX Düzenlemesi Madenlerde...

"Bu Karar Madenleri daha da...

Madencilik ve Taş Ocağı Sektörlerinde...

Madenlerde Çalışanlara Sigorta...

Maden Ocağında Göçük: 1 İşçi Öldü

Ermenek Skandalı: Eksikler...

Maden Ocağında Göçük: 1 Ölü!

Yeraltı Maden Uzmanı İstihdamına...

Mimarlar Madenleri İnceleyecek

Mahkemeden Madenciler için Önemli Karar

AP Vahşi Madenciliğe Karşı Tavır Aldı

CHP Projesini Açıkladı: Anadolu'da...

Özel Maden Ocağında Göçük: 1 Ölü

Maden İşçisi Artık Ferdi Kaza...

Maden Göçüklerine "Çelik Kalkan" Tedbiri

Altın Madeni için ÇED'e Çukur Engeli

Almanya Kömür Madenlerinin...

Madende Acil Durum için Planımız Yoktu

Soma'daki Maden Faciası Davasında...

Maden Ocağında Müfettişler...

Maden Faciası Davasında 4. Gün

Bu Madene Avcılar da Tepkili

Soma Maden Faciası Davası Başladı

Soma Maden Faciası Davası Başlıyor

Köylüler Maden Şirketini Yürüyüşle...

Maden İşçileri 26 Saat Sonra...

Maaşlarını Alamayan Maden...

Ermenek'teki Madenciler: 'Verilen...

Soma'da Mesajla İşten Atılan...

Madenlere Hayat Hattı Geliyor

Madende Göçük: 1 Ölü!

Tazminat Eylemindeki Madenciler...

Foto: DHA

Somalı Madencilerden Tazminatları...

"Kömür Madeninde Kaçıp Kurtulabiliyorsanız...

Cumhurbaşkanı Maden Kanununu Onayladı

Madencilikte Yeni Dönem Başlıyor

Altın Madeni Suyu Kirletti...

Maden Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Maden Sahaları Yeniden Tabiata...

Dondurma Köylüleri, Maden...

TMMOB: "Maden Tasarısı Meclis'ten...

Yüzlerce Madenci Yeraltında Mahsur Kaldı

Maden Tasarısına Oda İtiraz Ediyor

Yeni Denetimsiz Madenler Açılıyor

Soma’dan sağ kurtulanlar Elmadere ve Danişment’te yeni madenlere giriyor. İşçiler, Soma Eynez’deki gibi iş güvenliği koşullarının tam anlamıyla hayata geçemeyeceğinden endişe duyduklarını söylüyorlar.

yapi.com.tr
Yeni Denetimsiz Madenler Açılıyor

Soma madenlerinin en büyük insan kaynağını oluşturan batı komşusu Kınık ve kuzey komşusu Savaştepe ilçeleri. Milliyet'ten Yavuz Özden ile Meriç Tafolar'ın haberine göre, burada, Soma’da Eynez Ocağı kapandıktan sonra işten çıkan pek çok madencinin, bu iki ilçede yeni yeni oluşturulan madenlerde çalışmaya başlıyor. Kınık’ın Elmadere köyü yakınlarında bir özel şirkete ait kömür ocağının henüz faaliyete geçmediği, ancak alanın ekonomik olarak işleyebilir hale gelmesi için çalışmalar başlamış görünüyor.

Soma’daki madenden canlı kurtulan çok sayıda madenci, Soma Kömürleri A.Ş. tarafından kapı önüne konulunca bu madende işe başlamışlar, ancak köylüler yine de tedirgin.

Bu köy kalkacak diyorlar

Bir köylü, “Bu köy, bu maden yüzünden buradan kalkacak, diyorlar, endişeliyiz” diyor. Bu madende çalışmaya başlayan bir madenci ise, “Başka çaremiz yok, yerin altına girmek zorundayız” ifadesiyle çaresizliklerini anlatıyor. İsimlerini vermekten özenle kaçınan köylülerden biri de, “Daha acımız tazeyken, dalga geçer gibi şimdi köyün yanı başına bu maden ocağını yaptılar” ifadesini kullanıyor.

Diğer yandan Savaştepe’nin Danişment köyünde de yeni bir kömür ocağı açılmasının planlandığı belirtiliyor. Burada henüz çalışmalar olgunlaşmamış. Bu noktada hem Elmadere’de hem de Danişment’teki alanların yasalara uygun olarak tahsis edildiğini anlatmakta fayda var. Ancak, madenciler ve civar köylüleri; Soma Eynez’deki gibi iş güvenliği koşullarının tam anlamıyla hayata geçemeyeceğinden endişe duyduklarını gizlemiyorlar.

‘Bağımlı hale getiriyor’

Bu noktada CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Madene mahkumiyetin bir başka boyutu daha var. Madende görece daha iyi para alınıyor. Şimdi iki asgari ücret alınıyor. Madende çalışmak, insanları madene bağımlı hale getirmiş” diye konuşuyor.

Savaştepe tam bir maden şehri

Soma’nın kuzeyindeki Savaştepe’ye doğru gidildiğinde, 12 bin nüfuslu ilçenin yaklaşık onda birinin Soma Havzası’ndaki kömür madenlerinde çalıştığı ifade ediliyor. Burası, geçiminin neredeyse tamamını madenden kazanıyor. “13 Mayıs’tan sonra değişen hiçbir şey yok” sözü burada da duyuluyor yine, artan sıklıkla. Soma’daki faciadan sonra bir dönem Türkiye’nin gündeminde kalmış bir şehir burası. Ancak, zaman geçtikçe, unutulmuş ve Soma’nın gölgesinde kalmış yaşadıkları.

“Haklarımızı aramaya Ankara’y a  gittiğimizde, iktidar partisi temsilcileri bize daha büyük baskı yaptılar. Muhalefet partileri temsilcileriyle görüştüğümüzü öğrenince, ‘CHP mi MHP mi çözecek sorunlarınızı, iktidar olan biziz’ diye üstelediler” diyor bir madenci.

Burada, bir süre önce Ermenek’teki kazada da karşımıza çıkan Uyar ailesinin yönettiği madenlerde mağdur olmuş isimler olduğu belirtiliyor. Soma’da faaliyet gösteren Uyar Madencilik’te kaza geçiren ancak hukuk mücadelesini kazanmalarına karşın, bir türlü hak ettikleri tazminatları alamayan İdris Sarıkaya ve Ali Kandemir mağduriyetlerini anlatıyor:

‘Bizi unuttular’

Sarıkaya şunları söylüyor: “Azim Uyar’a ait maden ocağında 5 kişi kazaya uğradık, iki kişi sakat kaldık. Benim sol bacağım diz altından koptu. Yüzde 48 engelli olarak kaldık. 2010 yılında emekli ettiler bizi. Mayıs 2008’de dava sürecini başlattık. Şirket bize aylık 450 TL aylık bağladı, biz tazminat parası isteyince, müdür para verme taraftarı olmadı. Dava, 2011 yılında sonuçlandı. 125 bin 692 TL maddi ve manevi tazminat çıktı bana. Şirketin üzerine hiçbir mal varlığı çıkmıyor. Bu konuyla ilgili iktidar ve muhalefetten 14 milletvekili ile görüştüm. 4 parti ile görüştük, 4 parti mutabık kaldı, paraların ödeneceğini, paranın da şirketten tahsil edileceğini söylediler. 1 ay içinde olacak dendi. Ancak iş uzadı. Bize son dakika golü attılar. Devletin kanunu, yargısı bize hak tanıdı. Gelgelelim şirket... Tek umudumuz siyasi yön kalmıştı. Ödenemeyecek bir para değil bu. 29 Mart yerel seçimlerine kadar Ak Partililer, ‘çözeceğiz’ dediler. Seçim bitti, telefonlar kapandı. 8 yıl olmuş kaza olalı. Ak Partililer, bize, ‘Basına çıkmanızdan rahatsız oluyoruz’ dedi.”

‘Hem suçsuz hem mağduruz’

Ali Kandemir giriyor söze; “9 yıl olacak. Hiçbir netice alamıyoruz. Ben şuna akıl erdiremiyorum: Suç oranı yok. Devletin en büyük yerlerinden raporlar verildi. Adli Tıp’tan, Celal Bayar Üniversitesi’nden. Hâlâ bizim işimizi yokuşa sürüyorlar. Biz hakkımızı istiyoruz sadece. Benim gözlerim protez, iki senede bir değişiyor” ifadesini kullanıyor.

Her iki mağdur madenci de haklarını aramak için çıktıkları yolda bir dedektiflik titizliğiyle devletin bulamadığı Uyar Madencilik yetkililerini arıyorlar. Samanlıkta iğne arar misali, şirketin o dönemki sahibi Azim Uyar’ı arıyorlar yıllardır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-denetimsiz-madenler-aciliyor_130964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!