Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Amacımız Bizden Sonraki Nesile Kendi Enerjisini Üreten Binalar Bırakmaktır''

Niğde'de Valilik, Belediye, Kadastro Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ile AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Demir, Mimarlar ve Mühendisler Odası üyeleri ile de toplantı yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, her yıl 20 milyon kişiye hizmet veren tapu kadastro ve sicil müdürlüklerinin fiziki

yapi.com.tr / AA
''Amacımız Bizden Sonraki Nesile Kendi Enerjisini Üreten Binalar Bırakmaktır''

STRONG>Niğde'de Valilik, Belediye, Kadastro Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ile AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Mimarlar ve Mühendisler Odası üyeleri ile de toplantı yaptı.

Bakan Demir, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, her yıl 20 milyon kişiye hizmet veren tapu kadastro ve sicil müdürlüklerinin fiziki yapılarını yenilediklerini, bu konudaki çalışmaların Nisan ayı sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Yapı denetimi uygulamasını yaygınlaştırdıklarını ifade eden Demir, şunları söyledi:

''Yapı denetiminde, tüm yapı yaptıranlar, inşa edenler, mimarlar ve mühendis arkadaşlarımız ile birlikte istediğimiz hedefe ulaşacağız. Amacımız bizden sonraki nesile dayanıklı, güvenilir, sağlıklı, hatta kendi enerjisini üreten binalar bırakmaktır. Türkiye'nin her yerinde dayanıklı, güvenilir, sağlıklı, enerji sarfiyatı noktasında verimli ve tasarruflu yapılar, mahalleler, şehirler bizim hedefimiz. Bu konuda mesafe kat ediyoruz. Bakanlık olarak kentlerin ve il özel idarelerinin çalışmaları ile altyapı noktasında çok önemli mesafeler yakaladık. İller Bankası 2009 yılında en çok içme suyu ve alt yapı gibi projeler için destek verdi. Proje bazında en çok desteği alan da Niğde oldu. Bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum.''

Tapu Sicil ve Tapu Kadastro müdürlüklerinde de incelemelerde bulunan Demir, Tapu Sicil Müdürlüğünde yeni oluşturulan elektronik randevu sisteminden randevu alınarak, burada 5 lira ile çalışan 'foto kabini'nde resmi evraklar için kullanılan biometrik fotoğrafın rahatlıkla çektirilebildiğini kaydetti.

Akıllı Binalar

Demir, Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalardan da söz ederek, ''Ankara'da tespit edilmiş 100 kamu binasını verimli hale getireceğiz. Dayanıklı, güvenilir, sağlıklı, hatta kendi enerjisini üreten binalar artık bizim gündemimizde. Bu anlamda, Türkiye'nin her yerinde dayanıklı, güvenilir, sağlıklı, enerji sarfiyatı noktasında verimli ve tasarruflu yapılar, mahalleler, şehirler bizim hedefimiz. Bu konuda mesafe kat ediyoruz'' diye konuştu.

Büyükşehirlerde kentsel dönüşüm projelerinin gündemlerinde olduğunu kaydeden Bakan Demir, yapı kavramının 10 yıl öncekinden çok farklı bir durumda olduğunu belirtti. Bakanlık olarak kentlerin ve il özel idarelerinin çalışmaları ile altyapı noktasında çok önemli mesafeler kat ettiklerini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

''İller Bankası 2009 yılında yerel yönetimlere 1 milyar TL kredi kullandırdı. 2010 yılında bu rakam 2 milyar TL'ye çıktı. 2011 yılı için de bu konuda çok daha iyi bir çalışma yürüteceğiz. 2011 yılı içerisinde daha verimli bir hizmeti hem Nevşehir'de hem de tüm Türkiye'de gerçekleştireceğiz.''

Bakan Demir, Nevşehir'de 4 büroya yapı denetim yetkisi verdiklerini belirterek, bunun için 11 müracaatın olduğunu, Ankara'da noter huzurunda kura çektiklerini ve yedeklerini de belirlediklerini anlattı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/amacimiz-bizden-sonraki-nesile-kendi-enerjisini-ureten-binalar-birakmaktir-_85572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!