Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amasralılar Kömür Tesisine Dava Açacak

Termik santrale karşı 42 bin imza ile itiraz eden Amasra halkı şimdi de kömürlü termik santral kurmak isteyen Hattat şirketinin “Kömür Hazırlama Tesisi”ne “ÇED gerekli değildir” kararı verilmesine karşı dava açıyor.

yapi.com.tr
Amasralılar Kömür Tesisine Dava Açacak

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Bartın'a bağlı Amasra ilçesi halkı kömürlü termik santral kurmak isteyen Hattat şirketinin “Kömür Hazırlama Tesisi”ne “ÇED gerekli değildir” kararı verilmesine karşı dava açıyor.

Bartın Platformu'ndan Prof. Dr. Erdoğan Atmış, beş gün içinde alınan bu kararın halkın yıllardır mücadele ettiği termik santrali inşasını kolaylaştırmak için bir hile olduğunu söyledi.

Küre Dağları Milli Parkı'nın yer aldığı ve kalesiyle UNESCO Geçici Miras listesine giren Amasra'nın Gömü Köyü'ne Hattat Holding 1320 megawatlık termik santral kurmak istiyor.

Amasra'da kurulmak istenen termik santrale için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna karşı 42 bin Amasralı itiraz dilekçesi iletmişti. Bu itirazlar neticesinde yedi ay geçmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hala ÇED raporunu onaylamadı.

Atmış, Kömür Hazırlama Tesisi ile Hema Termik Santrali projesinin entegre projeler olduğunu belirterek bunlara ait olan ÇED raporlarının ayrı ayrı hazırlanamayacağını belirtti.

Tesisten çıkacak atıkların depolanması, tatlı su kullanımı ile ilgili de çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etti. Atmış, itirazlarını şöyle dile getirdi:

140 ton atık ne olacak?

"Kömür tesisinin yıllık kapasitesi 10 milyon 512 bin tondur. Başvuru Dosyasında yüzde 27 atık üreteceği öngörüldüğü durumda 30 yılda 85 milyon 140 ton atık üretilecek.

"Başvuru dosyasında toplam 3 milyon 570 bin m3’lük bir atık depolama sahasından bahsediliyor. Bu durumda bu sahalar iki-üç yılda dolacağına göre, atıklar geri kalan 27-28 yıl boyunca nereye dökülecek?

Atık su

"ÇED başvuru dosyasında yer alan  “Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisi kapalı devre olarak çalıştırılacak olduğu için herhangi bir atık su oluşumu söz konusu değildir. Bu nedenle, Proje Sahası’nda endüstriyel bir atıksu arıtma tesisi kurulması düşünülmemektedir.”  şeklindeki yanlış tespit neden sorgulanmadı? Kapalı devre de olsa burası atık su üretecek.

Çelişkili ifadeler

"Hattat yapmak istediği Hema Termik Santrali ÇED raporunda yapacağı termik santralde Amasra’da üreteceği kömürü kullanacağını belirtirken, Kömür Hazırlama Tesisi ÇED Raporu’nda üreteceği kömürün tamamını piyasaya satacağını iddia ediyor. Bu çelişkili ifadeleri değerlendirme kabiliyetine sahip olmayan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kime hizmet ediyor?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/amasralilar-komur-tesisine-dava-acacak_128154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!