Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Kara Atlas', Yeni Kanser Haritası Olabilir

Greenpeace kömürlü termik santrallerin hava kirliliğine, hava kirliliğinin de kansere olan etkisini hatırlatarak sağlık bakanlığını kömürlü termik santrallerle ilgili harekete geçmeye çağırdı. Greenpeace: Bakanlık adım atmazsa, ‘Kara Atlas’ Türkiye’nin yeni kanser haritası olabilir.

yapi.com.tr
'Kara Atlas', Yeni Kanser Haritası Olabilir

Greenpeace, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada, kömürlü termik santrallerin hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, açıklamada, “Havadaki kirliliğin sebepleri arasında sağlık için en tehlikeli olanı, PM 2,5 adlı, saç telinden bile küçük olan ince parçacık maddeler. Her gün tonlarca kömürün yakıldığı kömürlü termik santraller de kansere yol açan bu sessiz katillerin en önemli sebepleri arasında” ifadelerine yer verdi.

Planlarla büyüyen tehdit

Türkiye’nin 80 yeni kömürlü termik santral planının ve bununla birlikte dünyanın en büyük 4. kömür tehdidi konumunda olduğunu hatırlatan Greenpeace Kampanya Sorumlusu Buket Atlı, ''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 64 ilde trafik, endüstri, yüksek hava kirliliği potansiyeli bulunuyor. Bu santraller yapılırsa bacalarından çıkacak olan sessiz katillerin kanser yapacağı resmen ispatlanmış iken, sağlık bakanlığı bu santrallere izin verilirken nerede diye soruyoruz?'' dedi.

'Bakanlık harekete geçmeli'

Sağlık Bakanlığı'nın hava kirliliğine neden olan kömürlü termik santrallerle ilgili acilen hareket geçmesi çağrısında bulunan Atlı, “İnsanların temiz hava hakkı ellerinden alındıktan sonra, erken tanı, teşhis ve tedavi ile kanserle savaşıyoruz demek gerçekçi ve yeterli değil. Sağlık Bakanlığı halkın sağlığını korumak için izin süreçlerinde aktif rol almazsa, planlanan santralleri gösteren ‘Kara Atlas’ın Türkiye’nin yeni kanser haritası olması kaçınılmaz” diye konuştu.

Sessiz katilin verileri

Greenpeace’in Stuttgart Üniversitesi ile birlikte hazırladığı Sessiz Katil Raporu’nun sonuçlarına göre veriler şöyle:

* Sessiz Katil Raporu’nun sonuçlarına göre 2010’da Türkiye'de 7900 kişi çalışan kömürlü termik santraller yüzünden hayatını kaybetti.

* Afşin- Elbistan ve Soma Termik Santralleri 2010 yılında Avrupa’nın en çok can alan santralleri oldular.

* Avrupa Çevre Ajansı’nın verilerine göre 2012 yılında Türkiye’de şehirde yaşayanların yüzde 97,2'si yıl içinde sağlık sınırlarının üzerinde parçacık madde kirliliği olan hava soludu.

* 2009 yılı verilerine göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 98 bin erkek ve 63 bin kadın kansere yakalanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kara-atlas-yeni-kanser-haritasi-olabilir_128416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!