Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amerikan Tröstleri 'Kar Marjları'nda Avrupa'ya Fark Atıyor

Ernst &Young'un yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa’nın en büyük firmaları kâr marjlarını artırma konusundaki rekabette Amerikan tröstlerinin bir hayli gerisinde kaldı.

yapi.com.tr
Amerikan Tröstleri 'Kar Marjları'nda Avrupa'ya Fark Atıyor

Konsültasyon kuruluşu Ernst&Young’un araştırma sonuçlarında, Avrupa’daki önde gelen firmaların kârlarının, 2012 yılının ilk yarısı itibarıyla yüzde 4,4 oranında düşüş gösterdiği; ABD’deki tröstlerin ise kârlarını yüzde 11,8 oranında artırabildikleri yer alıyor. Söz konusu kuruluşa bağlı uzmanlar, Avrupa ve ABD’den 300 önde gelen işletmede ciro ve kâr analizi yapmışlardı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre iktisat uzmanları, Avrupalı tröstlerin işletme giderlerini denetim altında tutamadıkları ve ekonomideki duraksamaya yeteri kadar hızlı tepki gösteremedikleri suçlamasında bulunuyorlar ve şöyle devam ediyorlar:

“Avrupa’da çok sayıda işletme çok fazla tek taraflı olarak ekonomik büyüme olacağı tahminlerinden yola çıktılar ve piyasadaki taleplerde kısa vadede bir değişiklik olduğunda, buna uygun hızlı tepkiler verecek esnek ticarî modeller geliştiremediler.”

Aynı iktisat uzmanları, Avrupalıların katı tasarruf önlemleri ile bu gidişata karşı önlem almaları gerektiğini söylüyorlar.

Alman işletmeleri nispeten iyi durumda

Avrupa ile ABD arasındaki genel kıyaslamada Avrupa geride kalırken, Alman tröstleri buna rağmen nispeten daha iyi bir görünüm sergilediler. Alman işletmelerinin cirolarını bir yıllık süre içinde diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha fazla artırabildikleri saptandı. Alman işletmelerinin kâr marjları 2011 yılının ilk yarısında yüzde 8,0 civarındayken, daha sonra sadece yüzde 7,7‘ye geriledi.

Avrupa’daki en büyük kârları ve en fazla ciroları enerji tröstleri kaydetti. Bu sektör hem Avrupa’da, hem de ABD’de en iyi 10 sıralamasında ön sıralarda yer aldı. İlâç sektörü ise Avrupa ve ABD’de ilk 10 sıralamasının şampiyonu oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikan-trostleri-kar-marjlarinda-avrupaya-fark-atiyor_102627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!