Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Anadolu'daki OSB'ler Demiryolu ve Karayoluyla Limanlara Bağlanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Bakan Ergün, önümüzdeki dönemin önemli hedeflerinden birinin de Anadolu'daki organize sanayi bölgelerini demiryolu ve karayoluyla limanlara bağlamak olduğunu söyledi.

yapi.com.tr / AA
Anadolu'daki OSB'ler Demiryolu ve Karayoluyla Limanlara Bağlanacak

Foto: Bülent Uzun (AA)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Kabulün basına açık bölümünde konuşan Bakan Ergün, organize sanayi bölgeleri konusunda Türkiye'nin 50 yıllık büyük bir birikimi bulunduğunu ve şimdi bu tecrübenin çevre ülkeler ile paylaşılmaya başlandığını söyledi.
    
Çok başarılı organize sanayi bölgelerinin yanı sıra Anadolu'da henüz emekleyen ve canlanmaya çalışan yerler ile yer seçimi doğru yapılmadığı için atıl duran organize sanayi bölgeleri bulunduğuna işaret eden Ergün, ''50 yıllık tecrübenin içinde bu olumsuzlukları da görüyoruz. Fakat, 50 yıl sonra ortaya çıkan tecrübeleri de dikkate alarak bütün sanayi bölgelerinin bir bütün olarak yeniden ele alınması lazım'' diye konuştu. Türkiye'de henüz organize sanayi bölgesi kurma konusunda bir bütünlük olmadığını, ilçelerde ve değişik yerlerde sanayi parsellerinin kolaylıkla oluşturulabildiğini anlatan Ergün, dağınık sanayileşmenin derlenip toparlanması için ıslah organize sanayi bölgesi ile ilgili bir yönetmelik değişikliği gerçekleştirdiklerini, yeni dönemde bu yönde çalışmalar yürüteceklerini bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile sanayi bölgelerinin planlanması konusunda bir çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Bakan Ergün, şöyle konuştu:

''Türkiye hızla sanayileşiyor, insanlar yatırım yapmak istiyorlar. Bir kısım küçük sanayi siteleri artık kabına sığmaz haline gelmiş. Bir taraftan da bazı organize sanayi bölgelerinde boşluk da var. Vaktiyle arazi kapatılmış, fakat hiçbir yatırım yapılmamış. Yer arayıp da bulamayanlar varken, uzun yıllar boş kalan arazi tablosu iyi bir tablo değil. Bizim organize sanayi bölgelerindeki arazi tahsisleri bugün yatırım yapılsın diye tahsis ettiğimiz işler. 50 yıl sonra torunlar yatırım yapsın diye tahsis ettiğimiz araziler değil. Torunların yatırımcı olmak isterse onlara o zaman buluruz.''

Sanayinin yapısının da ileri teknoloji doğru dönüştürülmesi gerektiğini kaydeden Ergün, hem ileri teknoloji üreten hem de ürettiği ileri teknoloji yöntemleriyle üreten sanayi tesislerinin ortaya konulması gerektiğini söyledi.
    
Sanayi bölgelerine demir yolu ve karayolu
    
Önümüzdeki dönemin önemli hedeflerinden birinin de Anadolu'daki bütün organize sanayi bölgelerini demiryolu ve karayoluyla limanlara bağlamak olduğunu belirten Ergün, ''500 milyar dolar ihracatı yapacak olan büyük limanlarımız mevcut mu? Sanayi Strateji Belgesi'ni bir taraftan da bunlar oluşturuyor'' dedi.
Bugün birçok işletmenin büyümek arzusu içerisinde bulunduğunu, fakat nitelikli iş gücüne ulaşmak konusunda yatırımcıların kaygısı bulunduğunu anlatan Bakan Ergün, bunun için mesleki eğitimin ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti.
    
''Bu konuda geçen dönemde Türkiye'nin büyük hataları oldu. Mesleki eğitimi başka ideolojik yaklaşımlara kurban edildi'' diyen Ergün, yeni dönemde bütün organize sanayi bölgelerine mutlaka bir meslek lisesi açmak ve bütün organize sanayi bölgelerini mesleki eğitimle ilişkilendirmek istediklerini vurguladı. Ergün, ''Hatta meslek yüksek okulu, bazı mühendislik ve işletme fakültelerinin de organize sanayi bölgelerinin içinde olması lazım. Bu dönemi hep beraber yaşayacağız'' diye konuştu.
    
''İşletmelerin üzerine ilave yükler konulmasın''
    
50 kişiden fazla işçi çalışan işletmelerin yükümlülüklerine de değinen Ergün, 50'den fazla işçi çalıştıran işletmelerin doktor ve avukat çalıştırma zorunluluğunu eleştirdi. Hiçbir işletmenin bir başkasını kanun zoruyla çalıştırma zorunda olmaması gerektiğini ifade eden Nihat Ergün, şu değerlendirmelerde bulundu:
    
''Bazı baroların bunu yapmayan işletmelere dava açtıklarını duyduk. Hem üyelerinin başka işletmelerde kanun zoruyla çalıştırılmasına rıza gösteriyorsunuz, sonra bunu yakından takip edip çalıştırmayan kişiye dava açıyorsunuz. Bize hukukçu lazımsa bir hukuk bürosuyla anlaşırız. Gereken bedeli de neyse öderiz. Sanayici zaten istihdam meydana getirerek, üretim ve ihracat yaparak topluma çok büyük katkılar sağlıyor. Üzerine bir daha ilave yükler koymanın yerel yönetimler, barolar, tabipler odası ve başka kurumlar tarafından gözden geçirilmesi lazım. Bunlar bu yüzyılın işleri değil, fakat geçen yüzyılın yüklerini hala taşımak zorunda kalıyoruz. Bunlar 21. yüzyıla uymayan, ama mevzuatımızda varlığını koruyan unsurlar. İnşallah kısa sürede mevzuatımızda düzenlemelerle bunları da çözeceğiz. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ilgili bu tür çalışmaları da takip edip bir sonuca bağlamış olacağız''
    
OSBÜK Başkanı Özdebir:  OSB'lere ilişkin kanunun son gelişmelere göre yenilenmesi gerek
    
OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir de organize sanayi bölgelerine ilişkin kanunun son gelişmelere göre yenilenmesi gerektiğini söyledi. Organize sanayi bölgelerinin sürdürülebilir sanayinin en güzel uygulamalarından biri olduğunu anlatan Özdebir, tarım arazilerini koruyarak, sanayi için en uygun yerlere sanayi bölgelerinin kurulduğunu söyledi. Fakat bazı ilçe belediyelerinin önemli tarım arazileri üzerine sanayi tesisleri kurduğunu kaydeden Özdebir, ''Afrika'da yaşanan faciayı görüyoruz. Önümüzdeki dönemde gıda arz güvenliği son derece önemli. Biz organize sanayi bölgeleri olarak bu kurallara uyuyoruz. Fakat 10 kilometre, 40 kilometre ilerideki tarım arazilerine fabrika yaptırıyorlar'' diye konuştu.

Özdebir, 2 bin metrekareden büyük olan ve bakanlıktan onay almamış hiçbir işletmeye, organize sanayi bölgeleri dışında yatırım yapma izni verilmemesi gerektiğini ve yatırımların doğrudan doğruya organize sanayi bölgelerine yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Organize sanayi bölgelerinin cazip hale getirilmesinin, denetlenebilir, çevreye uyumlu ve sürdürülebilir sanayinin yapılmasına katkı sağlayacağını vurgulayan Özdebir, bu konuda Bakan Ergün'den gerekli düzenlemeler konusunda yardımcı olmasını istedi.

Organize sanayi bölgelerinde sokak aydınlatmalarını kendilerinin yaptığını, fakat buna rağmen kullandıkları elektrik üzerinden ayrıca bir aydınlatma vergisi ödediklerini kaydeden Özdebir, ''Bu Ayşe teyzenin ödediği faturada çok cüzi bir rakam olabiliyor, ama organize sanayi bölgelerinde 50-60 lira ödeniyor'' dedi.

Organize sanayi bölgelerindeki yüksek emlak vergisi bedellerinden de şikayet eden Özdebir, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nin Çankaya'da Atakule'nin yanında bir emlak ile aynı bedeli ödediğini, fakat bu bedellere itiraz dahi edemediklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadoludaki-osbler-demiryolu-ve-karayoluyla-limanlara-baglanacak_88727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!