Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Andon HES Projesi'ne İptal Kararı

Rize İdare Mahkemesi'nin, Şehir İçme Suyu Şebekesi Andon Tesisleri üzerinde yapımı planlanan HES projesi için iptal kararı verdiği bildirildi.

yapi.com.tr
Andon HES Projesi'ne İptal Kararı

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, yaptığı yazılı açıklamada, HES'lere karşı bugüne kadar 130'a yakın dava açıldığını belirtti. Şan, 110'un üzerindeki HES için açılan davalarda, 122 yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Diğer davalarda olduğu gibi burada da yargı devletin resmi kurumlarının açıkça hukuka, yasalara, yönetmeliklere ve uluslararası anlaşmalara aykırı davrandığını ortaya koydu. Bu davanın en ilginç yönü ise yaklaşık 350 bin nüfusun içme suyunun sağlandığı tesislerin içerisinde böyle bir projenin geliştirilmesi. Yani suyu önce bu tesislerden geçirip enerji üretilecek ve sonrasında arıtma tesislerine verilip isale hattına aktarılacak. Bu projenin devamında ise Paşaçukur mevkisinde, hiçbir izin veya kullanım hakkı alınmaksızın böyle bir tesis yapılmış ve bitirilmiş. Burada ise su tirbünlerden geçirildikten sonra direkt isale hattına veriliyor. Ortada böylesine ilginç bir durum var ve daha da ilginci yaklaşık 2 yıldır bu çalışma için herhangi bir yazışma, ÇED raporu veya başvuru dahi yapılmamış."

Şan, DEKAP olarak bundan sonra da HES'lere ve benzeri projelere karşı yurdun her yanında mücadele eden köylülerin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/andon-hes-projesine-iptal-karari_124382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!