Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Ankara Çılgın Rant Oyunlarının Sahnesi Değil, Devrimin ve Cumhuriyetin Başkentidir"

TMMOB Şehir Plancıları Odası, son dönemde basında sıklıkla yer alan 'çılgın proje' tanıtımlarına yönelik, Ankara kenti özelinde bir basın açıklaması yaptı. Oda'dan yapılan açıklamada Ankara kenti için gündeme gelen büyük projeler değerlendirildi ve bu bağlamda TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın Ankara için çözüm önerilerine kısaca yer verildi.

yapi.com.tr
2 "Ankara Çılgın Rant Oyunlarının Sahnesi Değil, Devrimin ve Cumhuriyetin Başkentidir"

TMMOB Şehir Plancıları Odası, son dönemde basında sıklıkla yer alan 'çılgın proje' tanıtımlarına yönelik, Ankara kenti özelinde bir basın açıklaması yaptı. Oda'dan yapılan açıklamada Ankara kenti için gündeme gelen büyük projeler değerlendirildi ve bu bağlamda TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın Ankara için çözüm önerilerine kısaca yer verildi. Açıklamada ayrıca "Çılgınlıkların değil, çağdaş kentsel çözümlerin tartışılabildiği, halkımızın doğru bilgilendirildiği, kentlerin ve planlamanın seçim kampanyalarına malzeme yapılmadığı" temennisine de yer verildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"AKP'nin 'hayaldi gerçek oldu' sloganı ile yürüttüğü seçim kampanyasının 'lansmanı' olarak tasarlanan ve ortaya atılan 'çılgın proje' tanıtımlarında, sıra İstanbul'dan sonra Ankara'ya geldi. Kısa süre içinde benzer 'çılgın proje' sunumlarının İzmir kenti için de yapılacağı anlaşılmaktadır.

Ülkemiz kentlerinin çözüm bekleyen onlarca sorunu varken ve bu sorunlara yönelik kalıcı, 'aklı başında' çözümler geliştirilemez, planlama sürekli dışlanırken, kent topraklarının çılgınlaşan (!) seçim vaatlerinin, oynanan projecilik oyununun sahnesine dönüştürülmesi, kentlerimizin gerçek sorunlarının sağlıklı biçimde tartışılamaması üzücüdür.

Ankara Ulusal Kurtuluşun Karargahı, Devrimin, Cumhuriyet'in ve Aydınlanmanın Başkentidir

Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatlarıyla planlanan Ankara, ülkemizin ilk planlı kenti olmasının yanı sıra, Ulusal Kurtuluşun Karargahı, Devrimin, Cumhuriyet'in ve Aydınlanmanın Başkentidir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında planlı biçimde gelişen kentin bugün içine düşürüldüğü durumun başlıca sorumlusu beceriksiz yerel yöneticiler ve planlamayı dışlayan iktidarlardır.

Ankara'ya Selçuklu kimliği kazandırma arayışları, yersiz ve zorlama girişimlerdir

Ankara tarihsel açıdan bakıldığında yalnızca bir Selçuklu kenti değildir. Ankara aynı zamanda Hitit'dir, Galat'tır, Roma'dır, Bizans'tır, Osmanlı'dır. Ancak hepsinden önemlisi Ankara Cumhuriyet'in başkentidir. Kızılay bölgesi ve Atatürk Bulvarı, Ankara'nın ilk planlı adımlarındandır. Ankara'ya ve Kızılay'a Selçuklu kimliği giydirme arayışları yersiz ve kabul edilemez arayışlardır. Ankara'nın sahip olduğu tarihsel birikim bir yana, kimliği tartışmasız bellidir. Ankara Cumhuriyet'in Başkentidir.   

500.000 kişilik Güneykent Projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yargıdan dönen, nazım plan kararlarına aykırı spekülatif rant aktarma girişimlerinden biridir

Güneykent projesi olarak adlandırılan ve konumu hakkında Sayın Başbakan tarafından açıklama yapılmayan, projenin yeri 'Tuluntaş, Koparan ve Hacılar' köylerinin sınırları içindedir. Tümüyle haksız rant üretilmesi ve yandaş gruplara aktarılması amacıyla başlatılmış olan, Ankara'nın Nazım İmar Planı kararlarına aykırı, Mogan Gölü'nün koruma alanlarında büyük bir tahribatın yaşanmasına neden olacak bu girişim, Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşınmış ve Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuş ve iptal edilmiştir.

Yargı kararına rağmen, hukuka karşı hile yapılarak 4 etap halinde 2010 yılı içinde yeniden onaylanmış olan Güneykent Projesi, Şehir Plancıları Odası tarafından yeniden yargıya taşınmış olup, davalar devam etmektedir.

Kentin nazım imar planlarında önce tarım alanı ve düşük yoğunluklu kırsal konut alanı olarak tanımlanan, el değiştirmeler sonrasında yoğun konut alanına dönüştürülmek istenen, bu bölgedeki son 5 yıl içindeki satışlar açıklandığında çılgınlığın kimler için yapıldığı daha net anlaşılacaktır. Sayın Başbakan, Güneykent Projesi konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yanıltılmış ve kullanılmıştır. 

Sayın Başbakan tarafından sahiplenilen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus projeleri, defalarca yargıdan dönen tahribat girişimlerinden başka bir şey değildir

Ulus Bölgesi, Roma'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar tarihsel birikimi ve değeri bir arada barındıran, korunması zorunlu olan önemli bir kültür zenginliğidir. Bu alanda var olan koruma amaçlı imar planlarını ortadan kaldıran, Melih Gökçek patentli, Ulus'u dev bir AVM'ye çevirme girişimleri sonrasında önemli bir kültürel tahribat yaşanacaktır.

Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi projesi, Atatürk Orman Çiftliği yağmasının maskesidir

Mevcut Hayvanat Bahçesi'ni Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi yapmayı amaçlayan girişim, Atatürk Orman Çiftliği içinden daha büyük bir alanı ele geçirme arayışının vardığı son noktadır. Bu kararı yaşama geçirmek için hazırlanan ve geçtiğimiz aylarda Odamız tarafından yargıya taşınan planlar, Atatürk Orman Çiftliği içinde süren yağmayı hızlandıracak, kaçak yapılaşmaları aklayacak, Çiftlik içinde yeni ve yoğun yapılaşmanın önünü açacak yağma projeleri bütünüdür.

Keçiören'in ihtiyacı tünel, köprü ya da yol değil, metronun tamamlanmasıdır

Keçiören'in ve Ankara'nın yaşadığı ve çözüm bekleyen öncelikli sorun, özel araçlardan kaynaklı trafik sorunu değil, sabah işe yetişmeye çalışan memurun ulaşım sorunudur. Yaşanmakta olan ulaşım sorununun çözümü özel araç trafiğinin tünellerle özendirilmesi değil, çağdaş raylı sistemlerin hizmete sokulmasıdır.

Eğer Ankara kentine yararlı olacak bir çılgınlık yapılmak isteniyorsa;

  • 17 yıldan bu yana 17 santimetre dahi uzatılamayan Ankara Metrosu, tüm kenti kapsayacak biçimde hızla tamamlanmalıdır.
  • 17 yıldan bu yana üretilen alt-üst geçitlerle 'altüst edilen' kent merkezi araçlardan arındırılıp yayalaştırılmalıdır.
  • 17 yıldan bu yana yapılan ve açılış töreni dışında hiçbir zaman kullanılmayan Gökkuşağı Projesi gibi 'ucubeler' temizlenmelidir.
  • 17 yıldan bu yana yapılan değişikliklerle kentin planlarını işlemez duruma getiren, kentsel dönüşüm adı altında sürdürülen kentsel talan durdurulmalıdır.
  • 17 yıldan bu yana sürdürülen Ankara kentinin Nazım İmar Planı kararlarına aykırı, keyfi uygulamalara son verilmelidir.
Çılgınlıkların değil, çağdaş kentsel çözümlerin tartışılabildiği, halkımızın doğru bilgilendirildiği, kentlerin ve planlamanın seçim kampanyalarına malzeme yapılmadığı günlere olan inancımızla kamuoyuna saygı ile duyurulur”.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-cilgin-rant-oyunlarinin-sahnesi-degil-devrimin-ve-cumhuriyetin-baskentidir_87558.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • TMMOB siyasi yorumlar yapacağına işini yapsın. Tahsil ettiğiniz aidatları üyeleriniz siyaset yapın diye vermiyor. 80 yılda 6000 km yapılabilen duble yola karşı 8 yılda 13000 km duble yol yapıldı ve böylelikle ölümlü kaza oranı % 89 azaldı. Memurun geç kalmaması daha önemlidir (?) herhalde. Dar zihinler, dar görüşler... YANITLA
  • Sizler bu kafa ile nereye gidersiniz bilemiyorum. Allah akıl fikir versin. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!