Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Elektrik 510 Milyon Dolarla Zorlu'nun Oldu

Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait, toplam 141 MW kurulu gücünde dokuz santralin özelleştirme ihalesini 510 milyon dolarla kazanan Zorlu Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile sözleşme imzalayarak santralleri devraldı. ÖİB'den yapılan açıklamada, "Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait üretim santrallerinin

Referans Gazetesi
1 Ankara Elektrik 510 Milyon Dolarla Zorlu'nun Oldu

Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait, toplam 141 MW kurulu gücünde dokuz santralin özelleştirme ihalesini 510 milyon dolarla kazanan Zorlu Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile sözleşme imzalayarak santralleri devraldı. ÖİB'den yapılan açıklamada, "Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait üretim santrallerinin devir sözleşmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Zorlu Enerji A.Ş. arasında, 1 Eylül tarihinde imzalanmıştır" denildi.

30 yıl süreyle işletme hakkı

5 Mart'ta yapılan ihalede, Ankara Doğal Elektrik'e ait Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Beyköy ve Ataköy Hidroelektrik Santralleri ile Denizli Jeotermal Santralinin 30 yıl süreyle "işletme hakkı verilmesi" yöntemi ile Engil Gaz Türbünleri Santralinin ise "satış" yöntemi satışı gerçekleştirilmişti.

30 şirketin teklif verdiği, 27 şirketin katıldığı ihalede en yüksek teklifi 510 milyon dolarla Zorlu Enerji vermişti. Devir sürecinin tamamlanmasının ardından ihale bedelini ödeyen şirket, ÖİB ile sözleşme imzalayarak santrallerin resmen sahibi oldu.

İki katına çıkaracağız

Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, devralınan santrallerin üretim kapasitesini iki yıl içinde iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Santrallerin işletmesinde hem yöresel istihdamı, hem de doğal tarımı desteklemeye öncelik vereceklerini ifade eden Bursa, santrallerin lokomotifi olan Denizli Sarayköy jeotermal santralinden elektrik üretiminin yanı sıra ısı üretimi de yaparak bölgede seracılık başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Zorlu Enerji Grubunun beş yıllık hedefinin yenilenebilir enerji yatırımları ile büyümek olduğunu kaydeden Bursa, ADÜAŞ ihalesi kapsamında bulunan HES'lerin ve jeotermal santralin bu hedefe ulaşmada önemli bir adım olduğunu, yenilenebilir enerji alanında yapılacak diğer özelleştirme ihalelerini de yakından takip edeceklerini bildirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-elektrik-510-milyon-dolarla-zorlunun-oldu_63442.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • harika bir yatırım kararı.gerçekten zorlu grubunu kutluyorum.Çok iyi bir stratejik karar almış doğrusu. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!