Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara-Haydarpaşa Yolculuğu 3 Saate İnecek

Ulaştırma Bakanı Arslan, “Ankara’dan Pendik’e kadar giden Yüksek Hızlı Tren hattı, 2018’de Haydarpaşa ve Halkalı’ya ulaşacak. Ankara’dan hızlı trene binen vatandaşımız 3 saatte Haydarpaşa’ya, 3.5 saatte de Halkalı’ya ulaşacak” dedi.

yapi.com.tr
Ankara-Haydarpaşa Yolculuğu 3 Saate İnecek

CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa'nın kesintisiz ulaşımı için tarih verdi. İnşaatı hızlanan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hattının 2018'in sonunda açılacağını belirtti. İşte Arslan'ın açıklamaları:

YHT ile kesintisiz ulaşım

Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren Pendik’e kadar gidiyor, Pendik’ten sonra yolcular otobüslerle taşınıyor. Haydarpaşa’ya kadar gidemiyor. Marmaray var ama Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar insanlar gidemiyor. Biz Marmaray projesine entegre olacak iki yakadaki banliyö sistemlerini önce metro standartlarına getiriyoruz. İnşaat sürecinde ne yazık ki ihalelerden kaynaklı gecikme oldu ama her iki yakadaki banliyö hatlarında da şu an çok yoğun bir çalışma var. İşler hızlandı. 2018 yılı sonunda her iki banliyö sistemini de Gebze-Haydarpaşa, Kazlıçeşme-Halkalı’yı metro standardına çevireceğiz. Marmaray’da metro araçları çalışacak ve ulaşım kesintisiz hale gelecek. 64 km’lik bir güzergah bu, Marmaray’ı da katarsanız 75 km. Bu İstanbullular açısından önemli.

Ankara-Halkalı 3.5 saat

Ankara’dan kalkan bir Yüksek Hızlı Tren, artık Pendik’te kalmayacak Haydarpaşa’ya kadar bir kısmı da Avrupa yakasına gidebilecek. Bu çok önemli. Ankara’dan veya ülkemizin başka bir yerinden İstanbul’a giden hızlı tren yolcusu ister Asya yakasında ister Avrupa yakasında nereye istiyorsa oraya kadar gidebilecek. Avrupa’ya giden hızlı tren inşaatını da bu sene başlatıyoruz. Yaklaşık 4 yıl sürer. O hat da Avrupa’daki sistemle entegre olacak. Ankara’dan hareket eden bir trende yolculuk Haydarpaşa’ya 3 saat, Halkalı’ya da 3,5 saat sürecek.

İzmir Körfez Geçişi 4 yılda bitecek

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan İzmirlilere de müjde verdi: İzmir çevre yolunu kullanarak seyahat edenler yaklaşık 55 km’lik bir güzergah kat ediyor ve burada yoğun bir trafik var. İzmir Körfez Geçişi’ni yapmamızla birlikte mesafe 12 km’ye düşecek. Dolayısıyla 1-1.5 saatlik süre 15 dakikaya düşecek. ÇED ve imarı bitti. Amacımız bu yıl içerisinde ihalesini tamamlayarak 4 yılda bitirmek.

Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü açıldığında Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü yani bu üç köprü, Marmara Denizi etrafında bir ring oluşturuyor. Bu ringle ilave trafik oluşacak. Başka zamanlarda taşınması ekonomik olmayan bir takım taşımalar yapılabilir hale gelecek. Daha önemlisi bu köprü ve otoyolların üzerinde olan sanayi büyüyecek. Bu büyümeye bağlı olarak, o havzadaki ticaret de büyüyecek, buna bağlı olarak o bölgede yeni taşımacılık sistemlerini ortaya çıkaracak. Bununla birlikte ilave kapasite oluşacak ve bu ilave kapasiteyle bırakın iki köprünün yükünün azalması tam tersine artış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-haydarpasa-yolculugu-3-saate-inecek_157469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!