Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”

19 Haziran 2013'te dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın, “Haydarpaşa Garı’nın kapatılması gibi bir şey söz konusu değil, mevcut hatlar yenilecek, genişletilecek” sözlerinin ardından iki yıl geçmesine rağmen trenlerin gelmemesi üzerine, Haydarpaşa Dayanışması tarafından garda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”
 • “Haydarpaşa Garı’nda Rant Çalışmaları Sürüyor”

Basın açıklaması sonrasında Yapı.com.tr’ye özel açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, 2010’da Haydarpaşa Garı’nın yangın sonucu zarar görmesinin ardından, Marmaray projesi bahane edilerek banliyö seferlerinin de kaldırıldığını hatırlatarak, “Bu tür çalışmalar seferler kaldırılmadan da yapılabilirdi. Amaç tren hattı yolunu, istasyonu ve çevresini ranta açmaktır” dedi. Muhcu, “2014’ten bu yana duyarlılığımızı gösteriyoruz ve hedeflenen rant nitelikli projenin gerçekleştirilememiş olması da bu dayanışmanın bir başarısı, bir kazanımıdır” dedi. 

Haydarpaşa bileşenleri olarak plana açtıkları davanın devam ettiğini anlatan Muhcu, plan üzerinde hala değişiklikler yapıldığının altını çizerek, “El altından rant projesi için çalışmalar sürüyor” dedi. Muhcu, şunları dile getirdi: “Yeni planda kat sayısı azaltıldı ama inşaat yoğunluğu arttı. AVM, otel, ticaret ve turizm gibi fonksiyonlar yeni planda da korunuyor. Ayrıca restorasyon projesi de bu gizli plana uygun olarak tasarlandı. Fakat halkın tepkilerinden dolayı otel ve ticaret fonksiyonları gizlendi” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerine değinen Muhcu, “Seçim sonuçları bu tür politikalara “dur” demektir, bu yaklaşımlar değiştirilmelidir” diye belirtti.

Muhcu, son olarak “Haydarpaşa’ya treninin geleceğine inanıyoruz” dedi.

"Keyfi uygulamalar sürüyor"

İki yıldır geleceğini söylenen treni beklediklerini ifade eden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendika Başkanı Mithat Ercan ise, “Haziranda tren gelecek diye sözler verildi ama henüz hiçbir gelişme yok. Biz bu işin bekçisiyiz” dedi. Rant politikalarının yaşamın her alanında devam ettiğinin altını çizen Ercan, “Vatandaşın ulaşım hakkı ihlal ediliyor. Keyfi uygulamalar sürüyor” diye konuştu.

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Haydarpaşa Garı’nda Trenlerimizi Bekliyoruz…

Bugün zamanını Haydarpaşa için ayıran herkes hoşgeldiniz, hepinizin bildiği gibi ana trenler üç yıl sonra, banliyö trenleri ise iki yıl sonra bugün seferlerine yeniden başlayacaklardı ve hepinizin gördüğü gibi trenlerin başlaması bir hayal oldu. Bu nedenle Haydarpaşa Dayanışması ve bileşenleri olarak buradayız. Haydarpaşa garında trenlerimizi bekliyoruz.
AKP iktidarı 13 yıldır insan haklarını yok sayan rant politikalarını yaşamın her alanında fütursuzca sürdürmüştür. Demokratik normlara ve hukuka aykırı; bilim ve akıldışı alınan kararların bedelini toplum, kentler ve bir bütün olarak çevre ağır bir şekilde ödemektedir. Bu kapsamda yurttaşların “ulaşım hakkı” en çok ihlal edilen temel insan hakları arasında yer almaktadır.
Bu süreçte, NATO toplantılarında fiilen sokağa çıkma yasağı konulması, 1 Mayıs Emek Bayramı günü ve Gezi Direnişi’nin yıldönümünde metro, vapur, otobüs seferlerinin durdurulması, Ülke yöneticilerinin paranoyalarına bağlı olarak cadde ve sokaklarda yurttaşlara kısıtlar getirilmesi keyfiyeti ile diktatörlük uygulamaları devam etmiştir.
2006 yılında başlayan, Türkiye’nin ve İstanbul’un ulaşımına çözüm olarak sunulan, 48 ayda tamamlanması öngörülen Marmaray projesi ulaşım hakkının engellenmesi ve keyfi uygulamaların aracı haline gelmiştir.
Projenin yapım sürecinde iktidarın gelenekselleşmiş “rant ve akıldışı” politikaları bütün yönleriyle dramatik bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. AKP İktidarı açıkça yalan söylemiştir.
19 Ağustos 1908’de başlayan Tren seferleri Marmaray çalışmaları bahane edilerek 31 Ocak 2012’de Ana Hat Trenleri durdurulmuştur. Ardından İstanbul’un şehir içi ulaşımına çok büyük katkı sağlayan Banliyö Tren seferleri 19 Haziran 2013 tarihinde durdurulmuştur.
Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD yetkilileri “Tren seferlerinin Marmaray projesi kapsamında durdurulduğu ve 2 yıl sonra trenlerin yeniden seferlerine başlayacağı..” yönünde açıklamalar yapmış ve halka söz vermişlerdir.
Banliyö Trenleri seferlerine son verilmesi üzerinden tam 2 yıl geçtikten sonra Bugün 18 Haziran 2015 tarihinde Marmaray projesi tamamlanmış olacak ve tren seferleri başlatılacaktı.
Bu nedenle Haydarpaşa Garı’nda trenlerimizi bekliyoruz…
Bugüne kadar ancak Pendik-Ayrılıkçeşme, Kazlıçeşme-Halkalı arasında yolların sökülmesinden başka ilerleme sağlanamamıştır. Verilen sözler yerine getirilmemiştir. Yağma ve talan politikalarını savunan anlayış devam ettiği sürece trenlerin yeniden seferlere başlaması hayal gibidir…
Yurttaşlar mağdur olmuştur…
Günümüzdeki teknolojik olanaklarla Marmaray projesi çalışmaları yapılırken tren seferlerinin sürdürülmesi mümkündü. Bilinen nedenlerle trenlerin durdurulması tercih edilmiştir. Ayrıca, programa uyulmaması nedeniyle İstanbul’un zaten var olan trafik sorunları katlanarak büyümüş ve tam bir kaosa dönüşmüştür.
“Ben yaptım oldu” mantığı ile hareket eden İktidar anlayışı sayesinde; yurttaşların ulaşım ve kamu hizmetlerine erişim hakkı engellenmiştir. Bu nedenle yılda Ana hat trenlerinden 7 milyon, Banliyö trenlerinden ise 29 milyon yolcu olmak üzere 1 yılda 36 milyon yolcu trenlerden yararlanamamıştır. Bugüne kadar yaklaşık 100 milyon yolcu trenlerden mahrum bırakılmıştır. Bundan dolayı milyonlarca insan ulaşım güçlüğü içinde yaşamını idame ettirmeye çalışmaktadır.
AKP İktidarı açıkça suç işlemiştir…
Pek çok konuda olduğu gibi iktidar, kamusal sorumluluklarını ve verilen sözleri yerine getirmediği gib; alınan karar ve yapılan uygulamalarda hukuku ve yasaları geçersiz kılmıştır.  
Marmaray projesinin “rant” aracı haline dönüştürülmesi, adrese teslim ihale ve usulsüzlükler, denetimsizlik ve işlerin niteliksiz yapılması, yüksek maliyetler nedeniyle kamunun zarara uğratılmasına ilave olarak yurttaşların ulaşım ve kamu hizmetlerine erişim hakkının engellenmesi suretiyle açıkça suç işlemişlerdir.
Buna karşın bugüne kadar Kamu İhale Kurumu, Devlet Denetleme Kurumu, ilgili kamu denetim kurumları ve yargı herhangi bir soruşturma ve inceleme başlatmamışlardır. Ya da 17, 25 Aralık “Büyük Soygun” soruşturmalarında olduğu gibi sorunların üzerinin örtülmesi, hukuksuzlukların perdelenmesi tercih edilmiştir.
Toplum “yağma ve diktatörlük” politikalarını reddetmiştir…
“Gezi Direnişi” ışığında 7 Haziran seçimlerinde bütün kamusal varlıkları, tarih ve doğa değerlerini, kentlerimizi, yaşam değerlerimizi ve Haydarpaşa’yı savunmak için duyarlı toplum kesimleri Yağma Diktatörlüğüne “dur” demiştir. Aynı politikalar ambalajlayıp yeniden yürürlüğe koyanlar halkın çok daha büyük tepkisiyle karşılaşacaklardır.
Artık yeni bir süreç, yeni bir umudun kapısı açılmıştır. Bütün toplumsal muhalefet çevreleri halkın işaret ettiği bu yolda yürümek tarihsel sorumluluğunu üstlenmişlerdir.
Bizler Haydarpaşa Dayanışması dayanışmacıları olarak, sürecin takipçisi olacağız. Trenlerimizi Ulaşım yapılarının simgesi Haydarpaşa Garı’nda beklemeye devam edeceğiz. Unutmayın; Trenleri ranta alet edenleri ve sözünü yerine getirmeyeni tren çarpar…
Haydarpaşa ‘Halkın Garı’dır !
Mekanlarımızın, Anılarımızın ve Toplumsal Belleğimizin Yok Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!

HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-garinda-rant-calismalari-suruyor_131986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!