Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara Metrosunun Çin İşi Vagonlarında Güvenlik Krizi

Ankara metrosu için Çin'den alınacak vagonlarda güvenlik eksiği mahkemelik oldu. Mahkeme ihalenin iptalini istedi.

yapi.com.tr
Ankara Metrosunun Çin İşi Vagonlarında Güvenlik Krizi Çinli CSR Electric şirketi İzmir metrosu ile de vagon anlaşması yapmıştı

Çinli CSR Electric Locomotive Şirketi’nden Ankara metrosu için alınacak vagonlara iptal gelebilir. İhale yapıldıktan sonra, Çinli firmanın vagonların güvenliğiyle ilgili belgeleri ihale komisyonuna dahi sunmadığı iddia edilmişti. Şirketin vagonların güvenliğiyle ilgili belgeleri sunmadığını belirleyen firmalar, konuyu yargıya da taşıdı. İtirazları haklı bulan Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Çinli CSR Electric firmasının kazandığı ihaleyle ilgili 'yürütmeyi durdurma kararı' aldı ve Kamu İhale Kurulu’na “Gereğini yapın” dedi. Radikal Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, KİK’in 'hukuki zorunluluk'tan ihaleyi iptal etmesi bekleniyor.

İhale mahkemelik oldu

Ankara metrosunun 324 metro aracı alım ihalesinde 3 firma teklif vermiş, ihaleyi Çinli CSR Electric Locomotive kazanmıştı. 324 vagonluk Ankara metrosu araç alım ihalesinde Çinli firmanın teklifi 391 milyon dolar olmuştu. Ancak ihale sonrası gündeme gelen iddialar, ihalenin akıbetini değiştirdi. İhaleye katılan İspanyol Construcciones Y Auxiliar De Ferrocarriles SA, Çinli CSR Electric’in araçlarında işletme problemleri yaşandığı, güvenlikle ilgili istenilen belgeleri dosyasında sunmadığını ve bu haliyle Ankara metrosunda insanların can güvenliği ve emniyetinden ödün verileceği iddiasıyla konuyu Kamu İhale Kurulu’na taşıdı. KİK ise kendi içinde aldığı tartışmalı bir kararla “İhaleye devam edilebilir” dedi. Karara KİK üyesi Ekrem Demirtaş “Bu ihale iptal edilmeli” yazısı verdi.

Construcciones firması, sonra konuyu mahkemeye taşıdı. Önce Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu ancak yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Ardından başvurulan Ankara Bölge İdare Mahkemesi “yürütmeyi durdurma kararı” aldı. Mahkeme kararında, ihaleyi kazanan firmanın güvenlik ve diğer konulardaki belgeleri komisyona sunmadığı ve buna rağmen ihaleyi kazandığı tespitine yer verdi. Bu durumda ihalenin devam etmesinin “davacının telafisi güç ve imkânsız zararına yol açabileceği” saptamasında bulunan mahkeme, “Dava sonuna kadar ihaleyle ilgili yürütmenin durdurulmasına” karar verdi. Mahkeme, Kamu İhale Kurulu’na da “Gereğini yapın” dedi. Kamu İhale Kurulu’nun bu karar sonrasında geçen günlerde ihaleyi tekrar incelemeye aldığı ortaya çıktı. Kurulun bundan sonraki süreçte, mahkeme kararı doğrultusunda ihaleyi iptal etmesi bekleniyor.

İhaleyle ilgili tutanaklar, Çinli firmanın sunmadığı belgeler arasında vagonların güvenliği açısından önemli olan “tüm fren modları için komple fren hesaplamalarının” da bulunduğunu gösteriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-metrosunun-cin-isi-vagonlarinda-guvenlik-krizi_107490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!