Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Metrolar Bitmezse Kim Bitecek, Onu Siz Biliyorsunuz"

Ankara metrolarının kendileri için önemini "genel müdür yer altından çıkmıyor" şeklinde açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım; "Çünkü o biliyor ki bu metrolar ya bitecek ya bitecek. Metrolar bitmezse kim bitecek, onu siz biliyorsunuz" diye konuştu.

yapi.com.tr / AA
"Metrolar Bitmezse Kim Bitecek, Onu Siz Biliyorsunuz"

ASO 1. Sincan OSB 4. Kısım'da gerçekleştirilen metro araçları üretim tesisi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ankara metrolarını tamamlamak yetmez, Ankara'yı Esenboğa'ya bağlamak gerekir" dediğini, bu konuda talimat verdiğini anlatan Binali Yıldırım, Ankara'da metro hattının Esenboğa Havalimanı'na bağlanması konusunda projelerin yapımı için ihalenin gerçekleştirildiğini, yıl sonuna kadar projelerin biteceğini kaydetti. Yıldırım, "Gelecek sene de o hattın yapımı için harekete geçeceğiz" dedi.

Ankara metrolarının inşaatının hızla sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Ankara metroları bizim için o kadar öncelikli bir konu oldu ki genel müdür yer altından çıkmıyor, evine gidemiyor, işlerini aksatıyor. Çünkü o biliyor ki bu metrolar ya bitecek ya bitecek. Metrolar bitmezse kim bitecek, onu siz biliyorsunuz" diye konuştu.

"6 bin kişi buradan ekmek yiyecek"
    
ASO Başkanı Nurettin Özdebir'in geçen yıl Ağustos ayında kendisini ziyaret ettiğini ve sanayicilerin yapılan işlerin içinde etkin yer almak istediklerini dile getirdiğini anlatan Yıldırım, aradan 1 yıl geçmeden, metro araçlarında yerli katkı payını yüzde 51'e çıkardıklarını ve üretim için tesis kurulduğunu anlattı. Yıldırım, bugün temeli atılan tesisin sadece Ankara'nın ihtiyacı olan metro araçlarını değil, coğrafyada var olan ve gelecek 10 yılda 75 milyar dolara ulaşması beklenen ihtiyacı gidermede en önemli merkez olacağını söyledi.
     
Metro inşaatlarının hızla sürdüğünü anlatan ve 324 metro aracının hizmete alınacağını kaydeden Yıldırım, "Kurulacak fabrikanın 324 aracı yapıp yetiştirmesi mümkün değil. Metroyu bu yıl sonu açacağımız için ilk partiyi Çin'den getirecekler. Ondan sonraki partiler de fabrikada yapılmaya başlanacak. Birden bire yüzde 51 olmaz. Başlamadan hiçbir şey olmaz. Her şey dışardan geliyordu. Bu bir adımdır yüzde 30 olacak, yüzde 51 olacak, belki yüzde 70'e, 80'e çıkacak. Bu sanayicilere bağlı" diye konuştu.
     
Bakan Yıldırım, fabrikada 350 Ankaralının iş sahibi olacağını, 6 bin kişinin de buradan dolaylı olarak ekmek yiyeceğini söyledi.

Fabrikanın ilk bölümünün 1 yılda yapılacağını belirten Yıldırım, Ankara'nın çok beklediğini, söz konusu tarihin geç olduğunu ifade ederek, yetkilileri kürsüye çağırdı. Tesisteki iki ortak firmadan MNG Holding yetkilisinin Ekim ayı sonunda binaların hazır olacağını söylediğini belirten Yıldırım, CSR firması yetkilisinden de fabrikanın Aralık ayı sonunda imalata başlayacağı sözünü aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrolar-bitmezse-kim-bitecek-onu-siz-biliyorsunuz_107311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!