Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara-Tiflis Arası İpek Yolu Hızlı Tren Projesi

Devlet Demir Yolları (DDY) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arasındaki çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, ''Hedefimiz 2014 yılında altyapıyı tamamen bitirmek, 2015 yılında rayları döşeyerek trenleri çalıştırmak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Ankara-Tiflis Arası İpek Yolu Hızlı Tren Projesi

Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Demir Yolu Hattı'nın Elmadağ geçiş güzergahından itibaren incelemelerde bulunarak, Yozgat şantiyesine gelen Devlet Demir Yolları (DDY) Genel Müdürü Süleyman Karaman, buradaki görevlilerden çalışmalar hakkında brifing aldı.

Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Demiryolu'nun doğuyu, batıya bağlayan bir yol olduğunu, Türkiye açısından son derece önem taşıdığını vurguladı.

Yüksek hızlı tren projesinin Türkiye'nin prestij projesi olduğunu anlatan Karaman, Yozgat-Sivas arasındaki çalışmaların bitirilmesinin yeterli olmadığını, Yozgat-Ankara arasının da ihalesinin yapılıp, tamamlanması gerektiğini vurguladı. Ankara-Yozgat arasındaki karayolundan dolayı projede değişiklik yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Karaman, ''Yerköy Ankara projesi yapılmıştı, ancak karayolu projelerinden dolayı bir değişiklik yapmak zorunda kaldık. Yeni bir proje hazırladık. Bu yıl içerisinde Yerköy-Ankara arasını ihale edeceğiz'' diye konuştu.

Karaman, yapılan bu hattın dışında Ankara'dan Yozgat'a hızlı trenin gelmesi için Elmadağ'ın geçilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Oranın projeleri bitmek üzere. Orayı inceledikten sonra burada yapılan inşaatları kontrol ettik. Hakikaten Türkiye'de artık inşaatçılarda bu işi tam kavramış diyebilirim. Yapılan yollar, gelişmiş ülkelerin yollarından daha iyi. Buradan bir baktığınızda tünel, viyadük çok da güzel yapılmış, arkadaşlarımız bu işi öğrendiler ve ben şu anda gelinen noktadan memnunum. Bizim hedefimiz 2014 yılında altyapıyı tamamen bitirmek, 2015 yılında rayları döşeyerek trenleri çalıştırmak. Bunun için bütün arkadaşlar var gücüyle çalışıyorlar. Burada bu tren Sivas'la kalmayacak devam edecek, doğuya doğru. Onun da şimdi proje çalışmaları sürüyor, umarım bu sene belki yetişmez ama seneye orayı da ihale edeceğiz. Böylece Sivas, hızlı trenle ilgili dağıtım merkezi olacak.''

Engebeli araziden dolayı çalışmaların zor olduğuna dikkati çeken Karaman, artık hem mühendislerin hem de müteahhitlerin işi kavradıklarını, bu nedenle de çalışmaların istenilen düzeyde aksamadan gittiğini vurguladı.

Karaman, Ankara-Kırıkkale-Yerköy arası hızlı tren projesi ihalesinin henüz yapılmadığını da dile getirerek, şöyle konuştu:

''İhalesini tam yapıyorduk, bir karayolu projesi gündeme geldi. Dolayısıyla karayoluyla, demiryolunun projeleri birbiriyle çakıştı. Yeni bir proje oluşturduğumuz için orasını ihale etmedik. Ama bu sene Ağustosta bir kısmını, Ekimde de bir kısmını ihale edeceğiz. Kırıkkale ile Yerköy arası düz bir alan, dolayısıyla orası daha hızlı gidecek. Ama Elmadağ'da biraz zorlanacağız. Sonuçta 2014 yılına hepsi bitecek. Şu anda bizim programımızda Sivas-Erzincan var. Çünkü o hattın 100 kilometrelik bir bölümü baraj altında kalıyor, onun için bu HES projelerinden dolayı orasını öne aldık. 2012 yılında da Yerköy-Kayseri olabilir. Şuanda gündemimizde birde İzmir var. Ankara-İzmir. İstanbul hızla gidiyor, yani 2013 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz, bu sene Konya'yı ağustos ayı içerisinde açacağız.''

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-tiflis-arasi-ipek-yolu-hizli-tren-projesi_88443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!