Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara YHT Garı Eylülde Hizmete Giriyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan "Ankara YHT Garı'nda tüm işler tamamlandı, son rötuşlar yapılıyor. Eylül sonunda hizmete gireceğini öngörüyoruz. Amacımız 2018 sonuna kadar Ankara-İzmir arasında YHT'yi bitirmek" dedi.

yapi.com.tr
Ankara YHT Garı Eylülde Hizmete Giriyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, Ankara'da inşa edilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nda  çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, "Tüm işler tamamlandı, son  rötuşlar yapılıyor. Yeni garın eylül sonunda hizmete gireceğini öngörüyoruz."  dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, devam eden ve planlanan  projeler sayesinde Türkiye'nin doğudan batıya, kuzeyden güneye demiryolu  ağlarıyla örüldüğüne işaret ederek, Türkiye'nin YHT işletmeciliğinde dünyada 8.  ülke olduğunu söyledi.

Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu hattının Marmaray ile  bütünleşerek Avrupa'dan Asya'ya kesintisiz ulaşımın sağlanması için çalışmaların  hızla sürdüğünü belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında yolcular şu anda Ankara'dan Pendik'e kadar  gidebiliyor. Pendik-Ayrılıkçeşme hattında inşaat çalışması devam ediyor.  Kazlıçeşme-Halkalı arasında yine mevcut banliyö hattında iyileştirme çalışması  yapılıyor, henüz bitmedi. Orada biraz geciktik, zira yüklenicilerden kaynaklı  sıkıntılar yaşadık ve sözleşmeleri feshetmek zorunda kaldık. Şu an işler  hızlandı. 2018 yılında Pendik ile Ayrılıkçeşme arasındaki banliyö hattını tamamen  bitirmeyi hedefliyoruz. 3 hatta çıkarıyoruz. 2 hattını Marmaray'ın devamındaki  metrolar kullanacak, 1 hattını anahat yüksek hızlı trenler kullanacak. Her iki  yakada da 2018'de Ankara'dan kalkan bir YHT, Pendik sonrası devam ederek  Haydarpaşa Garı'na gidebileceği gibi kesintisiz Marmaray'ın hattını kullanarak  Avrupa Yakası'na geçebilecek."

'Demiryolu havayoluna tercih edilecek'

İstanbul'da söz konusu güzergah boyunca Marmaray ile entegre olan  birçok raylı sistem projesi bulunduğuna dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti:

"İstiyoruz ki YHT yolcusu Ankara'dan gittiği zaman Pendik'te inip  Kaynarca'dan Sabiha Gökçen'e çıkabilsin. Üsküdar'da inip Ümraniye'ye, Yenikapı'da  inip Levent'e, esenler'e gidebilsin. İstanbul'daki raylı sistem bağlantılarıyla  çok daha anlamlı hale gelecek o halkayı bitirmek adına olağanüstü gayretimiz var.  Ancak İstanbul gibi bir şehirde şehir içi trafiğinde çalışıyoruz. Günde yaklaşık  bin 100 kamyon o trafiğe giriyor. Trafikteki yoğunluğu da gözettiğimiz için çok  hızlandırmak istesek de çalışmalar belirli bir dengede ilerliyor."

O süre 3-3.5 saate iniyor

Arslan, proje tamamlandığında Ankara YHT Garı'ndan İstanbul'un  herhangi bir yerine 3-3,5 saatte çok daha ekonomik ve konforlu şekilde geçilebileceğini, dolayısıyla demiryolunun havayoluna tercih edileceğini söyledi.

Ankara-İzmir hattının yapım aşamalarına da değinen Arslan, İzmir'in  gerek demiryollarıyla gerek bölünmüş yollarla özellikle denizaşırı ülkelere  gitmek açısından köprü konumunda bulunduğunu dile getirdi.

Arslan, YHT'nin İzmir'e kadar bağlanması ve İstanbul-İzmir Otoyolu'nun  bir an önce bitirilmesi gibi projeleri çok önemsediklerini vurgulayarak, "Buradan  olan yük hareketinin İzmir'e gelmesi ve limanlar yoluyla denizaşırı ülkelere  gidebilmesi taşıma modlarının entegrasyonu açısından çok önemli. Çandarlı Deniz  Limanı bu kapsamda ülkemizin en büyük deniz limanlarından biri. Altyapısını  yaptık, üst yapısıyla ilgili yap-işlet-devret modeliyle yapabilmek adına  çalışmalarımız sürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu YHT hattının Ankara'dan Polatlı'ya kadarki kısmının hazır  olduğuna dikkati çeken Arslan, Polatlı-Afyonkarahisar arasındaki çalışmaların ise  yüzde 25 seviyelerine geldiğini söyledi.

Devamındaki tüm etapların ihale çalışmalarını yaptıklarını bildiren  Arslan, "Hemen devamında elektromekanik kısmının da ihalelerini yapacağız.  Sözleşmede bitim süreleri 2019 sonlarına gitse de amacımız 2018 sonuna kadar  Ankara-İzmir arasında YHT'yi bitirmek." dedi.

Hedef milli YHT

Arslan, Ankara'da inşa edilen YHT Garı'nda çalışmaların tüm hızıyla  sürdüğünü belirterek, yeni gar kompleksinin Türkiye'nin prestijine yakışır  nitelikte olduğunu ifade etti.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilen Ankara YHT Garı'nda tüm  işlerin tamamlandığını ve son rötuşların yapıldığını belirten Arslan, "Yeni garın  Eylül sonunda hizmete gireceğini öngörüyoruz." diye konuştu.

TCDD'nin 106 YHT set alım ihalesi hakkında da bilgi veren Arslan, "106  setlik YHT alımı yaparken başlangıçta aldığımız trenlerle birlikte artık  Türkiye'de YHT'ye ilişkin de üretim yapabilmek, YHT'lerin yerlilik oranını yüksek  seviyelere çıkarmak ve sonunda da ülkemizde milli treni YHT yapabilir hale  gelmeyi planlıyoruz. Bu 106 seti etap etap planlayacağız ki sonunda yerli YHT  yapabilelim. İhale çalışmalarında katılım şartları bu planlama çerçevesinde  ilerliyor." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: YHT Ahmet Arslan
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-yht-gari-eylulde-hizmete-giriyor_150182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!