Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"YHT Garı'nın Yüzde 80'i Tamamalandı"

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın (YHT) yüzde 80'ini tamamladıklarını söyledi.

yapı.com.tr/AA
"YHT Garı'nın Yüzde 80'i Tamamalandı"

Özdemir, Ankara YHT Garı'nın tanıtım toplantısında, mayıs ayında açılışını planladıkları söz konusu garı sadece bir ulaşım istasyonu olarak değil; alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan buluşma noktası olarak planladıklarını kaydetti.

Yap-işlet-devret projesi olan Ankara YHT Garı ihalesini 2013'te Cengiz-Kolin-Limak olarak 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek aldıklarını anımsatan Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan projenin bugün itibarıyla yüzde 80'ini tamamlamış bulunduklarını dile getirdi.

Özdemir, yaptıkları 235 milyon dolarlık yatırımın 170 milyon dolarlık kısmını Denizbank'tan 15 yıl vadeli kredi olarak kullandıklarını anlatarak, diğer kısmını da öz kaynakları ile karşıladıklarını ifade etti.

Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garında 140 odalı otel, 185 perakende alanı ve 2 bin 500 araçlık bir kapalı otopark olacağı bilgisini veren Özdemir, şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve İstanbul yüksek hızlı tren seferlerinin yapıldığını, 2016'da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren bağlantılarının da ekleneceğinin altını çizdi.

Özdemir, takip eden yıllarda ise Antalya, Adana, Erzincan ve Kars bağlantılarının da açılmasının planlandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye şu anda yüksek hızlı tren demir yolu hattı uzunluğu bakımından, ki bu bin 213 kilometredir, dünyada dev birçok ülkeyi geride bırakarak, Avrupa'da altıncı, dünyada ise sekizinci sırada yer almaktadır. Ankara bu anlamda hızlı trenle seyahat konusunda çok önemli bir kesişim noktası olacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yht-garinin-yuzde-80i-tamamalandi_138737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!