Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’nın 40 ‘Kardeşi’ Var

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın, Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya 40 tane kardeş kenti bulunuyor. Kardeş kentlerde Ulusal Önder Atatürk, Ankara ve Türkiye ibarelerini taşıyan mekânlar bulunuyor. Ankara’ın “kardeşi” olan kentlerden 32’sini gören gezgin Timur Özkan, uygulamanın daha çok toplumların birbirlerini tanıma

Cumhuriyet Ankara
Ankara’nın 40 ‘Kardeşi’ Var

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın, Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya 40 tane kardeş kenti bulunuyor. Kardeş kentlerde Ulusal Önder Atatürk, Ankara ve Türkiye ibarelerini taşıyan mekânlar bulunuyor. Ankara’ın “kardeşi” olan kentlerden 32’sini gören gezgin Timur Özkan, uygulamanın daha çok toplumların birbirlerini tanıma olanağı bulduğu kültürel ve sanatsal haftalarla kendini gösterdiğini dile getirdi.

Kardeş kent uygulaması, daha çok birbirine uzak toplumların, kentlerin birbirini tanıma, ilişkileri geliştirme aracı olarak ön plana çıkıyor. Giderek yaygınlaşan kardeş kent uygulaması, belediye başkanlarının karşılıklı ziyaretleri sonucu imzalanan bir protokol sonucu ilan ediliyor. İki kentin kardeş olmasına ilişkin protokolün imzalanmasının ardından ulusal liderler veya kent adları karşılıklı bir cadde, sokak, meydan veya parka veriliyor. Bu sembolik adımların yanı sıra kardeş kentler arasında kültürel ve sanatsal etkinliklerin yer aldığı haftalar düzenleniyor.

Ankara’nın hemen hemen tüm dünyaya yayılan toplam 40 kardeş kenti bulunuyor. Kardeş kentlerden 32’sini görme olanağı bulan araştırmacı gezgin Timur Özkan, genellikle birbirine denk kentlerin kardeş olarak seçildiğini, Ankara’nın kardeşlerinin ortak özelliğinin ise başkent olmaları olduğunu, bunun dışında pek fazla bir benzerlik bulunmadığını dile getiriyor.

Ülkelerin ve kentlerin karşılıklı belirli isimleri yaşatmalarına yönelik uygulamaların Ankara’nın kardeşi olan kentlerin tamamında görülebileceğini kaydeden Özkan, şu örnekleri veriyor:“Güney Kore’nin başkenti Seul’de Ankara Parkı, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Ankara Sokağı, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Türk Mahallesi, Türkmenistan’ın başkenti Aşgabat’ta Atatürk Parkı, Ankara Köççesi (sokağı) Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da Atatürk Okulu ve Ankara Caddesi ile Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Ankara Parkı ve Atatürk Caddesi bunlardan bazıları.”

Kardeş isimler Çankaya’da

Ankara’nın kardeşi olan kentler ve bu kentlerin bulunduğu ülkelerin ulusal liderleri ile ülke adlarına ilişkin isimler Çankaya bölgesinde yoğunlaşıyor. Bahçelievler bölgesinde Aşgabat, Kazakistan, Bişkek, Taşkent ve Bosna Hersek caddeleri bulunuyor. Yine Çankaya’da Bükreş Sokak, Cinnah ve Üsküp caddeleri, Kuveyt Caddesi, Tiflis Caddesi, Ukrayna ve Kahire caddeleri ile Cengizhan Parkı yer alıyor. Atatürk Kültür Merkezi’nde Kore Bahçesi, İncesu’da Kıbrıs Caddesi de kardeş kent uygulaması kapsamında verilen adlardan.

Araştırmacı-gezgin Timur Özkan, bazı kentlerle karşılıklı olarak bire bir adların bulunduğunu belirterek, “Bu uygulamaya örnek Küba’nın başkenti Havana’da Atatürk Anıtı’na karşılık Yukarı Ayrancı’da Jose Marti Anıtı yer alıyor. Şili’nin başkenti Santiago’daki Türkiye, Kavaklıdere’deki Şili meydanları da birbirlerinin karşılıkları” bilgisini veriyor.

Özkan, zaman zaman kardeş kent uygulaması olan ülkelerde karşılıklı etkinliklerin de gerçekleştirildiğini, bu kapsamda 2007 yılında Türkiye’de kutlanan “Rusya Yılı” kapsamında Ankara’da, 2008 yılında ise Rusya’da kutlanan “Türkiye Yılı” çerçevesinde çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-40-kardesi-var_85410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!