Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara'nın İçtiği Su Sulama İçin Bile Uygun Değilmiş

Uzun bir süredir kamuoyunda tartışmalara neden olan Kızılırmak suyunun Ankara'da içme suyu olarak kullanılması konusunda ilginç bir belge ortaya çıktı. DSİ, Ankaralıların içme suyu olarak kullandıkları Kızılırmak suyunun "sulama için dahi yeterli kalitede olmadığını" bildirdi.

Vatan Gazetesi
Ankara'nın İçtiği Su Sulama İçin Bile Uygun Değilmiş

Uzun bir süredir kamuoyunda tartışmalara neden olan Kızılırmak suyunun Ankara’da içme suyu olarak kullanılması konusunda ilginç bir belge ortaya çıktı. DSİ, Ankaralıların içme suyu olarak kullandıkları Kızılırmak suyunun "sulama için dahi yeterli kalitede olmadığını" bildirdi.

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Saraç Köyü Muhtarı İlyas Özkan, 4 Temmuz’da Şarkışla Kaymakamlığı’na başvurarak köylerinin yakınlarında yapılacak Hidro Elektrik Santrali kanalından arazilerine su verilmesini istedi.

Kaymakam Vekili Mehmet Yıldız bu talebi, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’ne iletti. Bölge Müdürü Erol Şenöz ise kaymakamlığa verdiği yanıtta "Yapılan incelemelerde gerek yörede Kızılırmak’ın suyun sulamaya elverişli kalitede olmadığı, gerekse proje kapsamında sulama olmadığından enerji iletim kanalından su bırakılmasının mümkün olmadığı tespit edilmiştir. Ancak su kullanım hakkı doğrultusunda firma ırmak yatağına gerekli miktarda su bırakacaktır" yanıtını verdi.

Kaymakam Vekili Yıldız da, muhtar Özkan’a yazdığı 6 Ağustos tarihli yazıda, DSİ’den gelen bu yanıta göre sulamaya elverişli kalitede olmayan Kızılırmak suyunun arazi sulamasında kullanılamayacağını belirtti.

Ankaralı içiyor

Kızılırmak’ın suyu ile Ankara’nın içme su ihtiyacının karşılanmasına karşın, DSİ’nin "sulamaya bile elverişli kalitede" bulunmadığını açıklamasının, Ankara’nın suyu üzerindeki tartışmaları yeni bir boyuta taşıyacağı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-ictigi-su-sulama-icin-bile-uygun-degilmis_64019.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!