Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antalya’da Konut Metrekare Fiyatı En Yüksek 3 İlçe!

Antalya, yerli yatırımcının olduğu kadar yabancı yatırımcının da gayrimenkul yatırımı söz konusu olduğunda tercih ettiği şehirlerden biri. 2,3 milyon kişilik nüfusuyla Antalya, yazlık ev arayışında olanlar kadar yıllık konut satın alımları ve kiralanma oranlarıyla da konuşuluyor. Tüm bu gelişmeler Antalya’daki emlak pazarını da canlı tutuyor.

yapi.com.tr
Antalya’da Konut Metrekare Fiyatı En Yüksek 3 İlçe!

Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 Eylül ayı konut satış istatistiklerine göre Antalya, yabancıların İstanbul’dan sonra en çok konut satın aldığı ikinci şehir konumunda. 2017 Eylül ayında yabancılar tarafından İstanbul’da 797 konut satın alınırken, bu rakam Antalya için 520 oldu.

Antalya’nın en pahalı konutları bu 3 ilçede

Antalya’da metrekare fiyatı açısından değerlendirildiğinde konut fiyatlarının diğer bölgelere oranla daha fazla olduğu üç ilçesinin ortak özelliklerinden biri, tatilcilerin gözde uğrak yerleri arasında yer almaları.

Kaş, Antalya’da satılık konutların metrekare fiyatının en yüksek olduğu ilçe olarak dikkat çekiyor. Zingat.com Yatırım Rehberi verilerine göre Kaş’ta satılık konutların metrekare fiyatı 4 bin 108 TL.

Metrekare fiyatı en yüksek üç Antalya ilçesinden diğer ikisi ise Kemer ve Konyaaltı. Satılık konutların metrekare fiyatı Kemer’de 2 bin 6 yüz TL, Konyaaltı’nda ise 2 bin 531 TL.

Kaş, Kemer ve Konyaaltı ilçelerinde satılık konut fiyatlarının aylık artış oranı incelendiğinde ise bu değerler Kaş için yüzde 0.41, Kemer için yüzde 1.96 ve Konyaaltı için ise yüzde 1.11 olarak karşımıza çıkıyor.

Konyaaltı daha çok konut projesine ev sahipliği yapıyor

Yine bu üç ilçe arasında markalı konut projeleri açısından bir başka karşılaştırılma yapıldığında ise, Konyaaltı’nın konut projelerinin sık rastlandığı Antalya ilçelerinden biri olduğu görülüyor.

Konyaaltı bölgesinde satılık konut fiyatlarındaki değişim oranı ise son 3 yılda yüzde 41 seviyesinde iken, son bir yılda ise Konyaaltı’ndaki satılık konut fiyatlarındaki değişim yüzde 3 oranında yaşandı.

Antalya’da amortisman süresi 19 yıl

Antalya’da şehir genelinde amortisman süresi 19 yılı buluyor. Bir bölgede satın alınan ortalama 100 metrekarelik bir konutun kiraya verilmesi durumunda, satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeriyle karşılanabileceğini ifade eden amortisman (geri dönüş) süresi, Antalya’nın konut metrekare fiyatı en yüksek üç ilçesinde ise şöyle sıralanıyor: Kaş’ta 28, Kemer’de 22 ve Konyaaltı’nda ise 20 yıl.


Kaynak: Zingat.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-konut-metrekare-fiyati-en-yuksek-3-ilce_161935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!