Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Konut Satış İstatistik Verileri Olumlu"

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2017 III. çeyrek konut satış istatistikleri verilerini değerlendirdi. Maya değerlendirmesinde: “2017 III. çeyrek konut satış istatistiklerine bakıldığında verilerin oldukça olumlu geldiğini görüyoruz" dedi.

yapi.com.tr
"Konut Satış İstatistik Verileri Olumlu"

Maya'nın açıklamaları şöyle:

2017 yılı üçüncü çeyreğinde nihai tüketiciye sağlanan teşviklerle birlikte konut satışlarında bir hareketlilik gözlemleniyor. 2017 yılı Mart ayı ortasında binde 20’den binde 15’e düşürülen tapu harcı uygulamasının Eylül ayı sonu itibarıyla son bulması ve sürenin uzatılmaması tapu tescillerinde önemli bir hareketliliğe sebep oldu. Bu hareketlilik ile birlikte 2017 yılı III. çeyreği bir önceki çeyreğe göre %14,5, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 oranında bir büyüme yakaladı.

Yeni konut satışları III. çeyrekte pozitif

İlk kez satılan konutlarda, III. çeyrek itibarıyla ikinci çeyreğe göre %20’lik bir artış, ikinci el satışlarda ise %1,4 seviyesinde daralma söz konusu oldu. İpotekli satışlardaki azalma trendi ile birlikte değerlendirdiğimizde III. çeyrekte konut piyasasının ipotekli olmayan ilk el satışlara yönelmiş olduğu, 2017 ilk yarıyılında görülen yeni konut satışlarındaki yavaşlamanın III. çeyrek ile birlikte tekrar pozitif bir seyir izlediği söylenebilir. Ancak bu seyirde ağırlıklı olarak tapu harç indiriminden yararlanmak üzere yapılan satışların etkili olduğu düşünülüyor.

TCMB verilerine göre, 2017 yılı II. çeyreği ile birlikte konut fiyat endeks artışının yavaşlama trendine geçtiği ve III. çeyrekte de bu durumun artarak devam ettiği görüldü. Nisan ayında %13,13 olan konut fiyat endeksi yıllık artışı Ağustos ayında %11,31’e kadar geriledi. Başka bir deyişle, konut fiyatlarındaki artış yavaşladı. Konut fiyatlarındaki artışın yavaşlama trendinde olmasının yatırım amaçlı yapılan konut satışlarında motivasyonu kaybettirici etki yaptığı söylenebilir.

Yabancıya konut satışları geçen yıla oranla %47 arttı

Yabancıya konut satışları ise ikinci çeyreğe göre yaklaşık %6, 2016 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %47 artış ile 5.646 adet seviyesinde gerçekleşti. III. çeyrekte, Suudi Arabistan ve Irak vatandaşlarına yapılan konut satışlarının yabancıya konut satışlarındaki payı yaklaşık %31 olarak gerçekleşti. Yabacıya konut satışlarında uygulanan vergi muafiyeti ve vatandaşlık izni gibi teşviklerin etkisi olduğu düşünülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-satis-istatistik-verileri-olumlu_162043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!