Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antalya'da Tarih Gün Işığına Çıkacak

20 ören yerinde kazılar başladı. Prof. Dr. Işın Yalçınkaya, Karain Mağarası'nda; Prof. Dr. Fahri Işık ise, Patara'da; Prof. Machtelt Mellik de Semayük

Akşam0 ören yerinde kazılar başladı. Prof. Dr. Işın Yalçınkaya, Karain Mağarası'nda; Prof. Dr. Fahri Işık ise, Patara'da; Prof. Machtelt Mellik de Semayük'te çalışıyor

Yüzlerce antik kent ve ören yerini saklayan Antalya topraklarındaki tarihi değerlerin gün ışığına çıkartılması amacıyla başlatılan kazı çalışmaları sürüyor. Antalya Müze Müdürü Metin Pehlivaner, Antalya yöresinde 20 ayrı antik kent ve mağarada süren kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne başlandığını söyledi.

Gergedan çenesi bulundu
Pehlivaner, Neanderthalensis insanlarının izlerinin bulunduğu, Karain Mağarası'nda 1946 yılında başlayan kazı çalışmalarının, bu yıl da Prof. Dr. Işın Yalçınkaya tarafından sürdürüldüğünü bildirdi. Pehlivaner, bu kazılar sırasında bir gergedan çenesi bulunduğunu hatırlatarak, Prof. Yalçınkaya'nın, Antalya Müzesi ile Öküzini Mağarası kazısını da sürdürdüğünü ifade etti. Pehlivaner, ABD'li Arkeolog Prof. Dr. Machtelt Mellink'in de Karataş-Semayük kazısına bu ayın ortasında başlayacağını açıkladı.

Kyanei'de ara verildi

Alman Prof. Dr. Frank Kolb'un, Kyanei'deki kazıya bu yıl ara verdiğine değinen Pehlivaner, Prof. Dr. Fahri Işık'ın Patara, Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu'nun Arykanda kazılarının sürdüğünü belirtti. Yıllardır Perge'de kazı çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu'nun, bu yılki kazılarına başladığını anlatan Pehlivaner, Fransız Prof. Dr. Jagues Des Courtils'in Xantos'ta çalıştığını vurguladı.

Side Tiyatrosu'ndaki restorasyon çalışmalarının Ülkü İzmirligil tarafından gerçekleştirildiğine değinen Pehlivaner, temel ilkelerinin 'Korunabilecek kadar eser çıkartılması' olduğuna dikkati çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-tarih-gun-isigina-cikacak_1319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!