Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanalizasyondan Tarih Çıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Suriçi Semti’nde sürdürülen kanalizasyon çalışmalarında Roma dönemine ait 6 metrekarelik mozaik ortaya çıkarıldı.

NTV-MSNBC
Kanalizasyondan Tarih Çıktı

iyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Suriçi Semti’nde sürdürülen kanalizasyon çalışmalarında Roma dönemine ait 6 metrekarelik mozaik ortaya çıkarıldı.
Müze Müdür Yardımcısı Ahmet Çaltekin, tek parça halindeki mozaiğin bir hamamın tabanı olduğunu düşündüklerini belirterek, mozaiğin sokaktaki bir soğuk hava deposunun altına doğru uzandığını kaydetti. M.S. II. yüzyıla ait olduğunu düşünülen renkli mozaik Zeugma’da ortaya çıkan insan ve hayvan şekilleriyle süslü mozaiklerden farklı olarak bitki ve geometrik şekillerle bezenmiş.
Müze Müdür Yardımcısı Ahmet Çaltekin, yaptığı açıklamada, belediyenin kanalizasyon şebekesi yenileme çalışmaları sırasında tarihi esere rastlandığını belirtti.
Kazı sırasında Roma dönemine ait mozaiklerin bulunduğunu ve Müze Müdürlüğü’nde görevli uzman ekiplerin çalışmalarıyla mozaiğin müzeye kaldırıldığını anlatan Çaltekin, Cevatpaşa Mahallesi İçkurşunlu Sokak’ta çıkardıkları mozaiğin 6 metrekare ebadında olduğunu söyledi.

HAMAM TABANI OLDUĞU SANILIYOR
Çaltekin, tek parça halindeki mozaiğin bir hamamın tabanı olduğunu düşündüklerini belirterek, mozaiğin sokaktaki bir soğuk hava deposunun altına doğru uzandığını kaydetti.
Mozaiğin diğer parçalarının da çıkarılması ve sağlıklı bir kazı için istimlak çalışması yapılması gerektiğine işaret eden Çaltekin, şöyle dedi: “M.S. II. yüzyıla ait olduğunu düşündüğümüz renkli mozaik Zeugma’da ortaya çıkan insan ve hayvan şekilleriyle süslü mozaiklerden farklı olarak bitki ve geometrik şekillerle bezenmiş. Çıkan mozaik meskenlerin altına doğru uzanıyor. Ayrıca kazı alanında tuğla sistemi ile yapılmış hamamda suyun ısıtıldığı ‘Caldarium’ odası bulduk. Kazının sürdürülmesinde yarar var. Çünkü hamamla birlikte değişik kompleksler, amfi tiyatro da çıkabilir.”
Çaltekin, yaptıkları kazının Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü’nce (DÖSİM) finanse edildiğini de belirterek, “Alanın istimlak edilmesi halinde kazı alanı genişletilebilir. Keserek çıkardığımız mozaiği müzeye kaldırdık. Bunlar uzmanlarca bir araya getirilecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanalizasyondan-tarih-cikti_1730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!