Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antik Kenti Korumayan Kurula Ceza İstendi

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, M.Ö. 7. yüzyıla ait Mudanya’daki Myrelia Antik Kenti üstüne süpermarket yapılmasına izin veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılmalarını istedi.

yapi.com.tr
Antik Kenti Korumayan Kurula Ceza İstendi

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, M.Ö. 7. yüzyıla ait Mudanya’daki Myrelia Antik Kenti üstüne süpermarket yapılmasına izin veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılmasını ve görevi kötüye kullanmak suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Tesco Kipa Kitle Pazarlama Şirketi, 2012 yılında Myrelia Antik Kenti sınırları içinde bir süpermarket  yapmaya başladı. Ancak yapım çalışmaları esnasında antik kente dair önemli yapı kalıntıları ortaya çıktı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, süpermarket inşaatının durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Kalıntılara rağmen markete izin verdiler

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ise, bu kalıntı ve bulgulara rağmen inşaatın devam etmesine karar verdi. Bölgede yaşayan vatandaşların başvurusu üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Myrleia Antik Kenti’nin imara açılmasına onay veren Bursa Koruma Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılmaları yönünde iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu.

‘Görevlerini kötüye kullandılar’

Cumhuriyet Savcısı Gökhan Şen tarafından hazırlanan iddianamede, Myrleia Antik Kenti sınırlarında yapılan sondaj kazılarında önemli kalıntı ve buluntulara rastlanmasına rağmen, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerinin inşai faaliyetlere izin verdiğini ve görevi kötüye kullanma suçunu işlediklerini söyledi. Savcılık, Koruma Kurulu üyesi şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerini ifade ederek, her bir üyenin ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında, görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma izni vermişti. Koruma Kurulu görevlileri ise, bu izne karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunmuş, Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise bu itirazı 6 Kasım 2013’te reddetmişti.

‘AVM yıkılmalı’

Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir, süpermarketle ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğini ifade ederek, “Buradaki AVM yıkılarak, antik kentin açığa çıkarılması gerekir” dedi. 

Myrleia Antik Kenti sınırlarında kurulan süpermarketin inşaatı bitmiş, rafları hazırlanmış durumda. Market, faaliyete geçmeyi bekliyor.

Bodrum katında antik kent

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Myrelia kenti üzerine yapılan süpermarketin devam ettirilmesine karar verince, sondaj çalışmaları sırasında ortaya çıkan bulgu ve kalıntılar, süpermarketin bodrum katında camekana konuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kenti-korumayan-kurula-ceza-istendi_127115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!