Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antik Kent Üstü Taş Ocağı

Çanakkale Yenice’de Sofular Köyü yakınlarındaki Asartepe antik kenti taş ocaklarının iş makineleriyle delik deşik edildi. Bilimsel olarak tespit edilip sit korumasına alınmamış onlarca kültürel varlığımız gibi, Asartepe de “Bozguna uğramış bir hisar” gibi şimdi.

yapi.com.tr
Antik Kent Üstü Taş Ocağı

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, Koza Altın Şirketi’nin madencilik faaliyeti yapmak istediği Dondurma Köyü yakınındaki Arabakonağı bölgesinde tümülüsler (antik mezar-höyük), Bayramiç yakınlarındaki Gergis antik kenti üzerinde altın madeni sondajları, Priapos ve Parion antik kenti üstünde termik santraller, Gelibolu’daki Sestos antik kentinin altından geçirilen tüneller… Ne kaybettiğimizi bile bilmeden sermayenin kar hırsına kurban verdiğimiz Kaz Dağları ve yöresindeki kültürel değerlerimizden sadece birkaçı bunlar.

Yakın tehlike

Sofular Asartepe’nin bugünkü içler acısı durumu aslında gelecekte sit korumasına alınmamış kültürel varlıklarımızın ne hale geleceğinin de bir göstergesi. Çanakkale ve çevresinde yüzey araştırması dahi yapılmamış onlarca-yüzlerce antik kentten bahsediliyor. Yüzey araştırmaları ile bilimsel olarak tespiti yapılan Asartepe’nin hali bu değerlerin yok olma tehdidinin ne kadar da yakın olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim buldu raporladı ama

Prof. Dr. Reyhan Körpe 2008 yılında basılan Yenice Değerleri Sempozyumu kitabında yer alan “Yenice ve çevresindeki yapılan arkeolojik Yüzey Araştırmaları”  makalesinde Asartepe’yi şöyle anlatıyor; “Diğer bir Klasik dönem (M.Ö. 5-4. yüzyıllar) yerleşim yeri Granikos ve Aesopos nehirleri arasında yer alan Sofular Asartepe’dir. Burası da nekropolü ile birlikte bir tepe üstü yerleşim yeridir. Asartepe’nin hemen aşağısında tespit edilen on bir tümülüsün tamamı kaçak kazılarla tahrip edilmiştir.” ÇOMÜ Öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. DeryaYalçıklı’nın “Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağlarında, Ege ve Marmara Bölgeleri arasında Yol Güzergahları” konulu yüzey araştırmasında verdiği 2011 Yılı Araştırma sonuçlarında da Sofular Asartepe “Çanakkale/Yenice ilçesi Tunç Çağı sonrasında tarihlenen arkeolojik alanlar” tablosunda Klasik Dönem antik kentleri arasında sayılmış.

Bilimsel araştırmalarla tespit edilen Asartepe, bugün taş ocakları tarafından talan ediliyor. Asartepe’deki taş ocağı için 29 Mart 2013’te verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının ardından çalışmalara başlayan şirketin yarattığı tahribat, bugün gözle görülebilir düzeylere ulaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kent-ustu-tas-ocagi_128208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!