Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"'Arap Baharı'nın Biriktirdiği Talep Türkiye'ye Yağıyor"

Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak, “Arap Baharı’nın bölgede biriktirdiği talep şimdi Türkiye’ye yağıyor. Türk markalara, AVM’lere ve müteahhitlere talep patlaması var” dedi.

yapi.com.tr
"'Arap Baharı'nın Biriktirdiği Talep Türkiye'ye Yağıyor"

Kişisel servetini 2.5 milyar dolar olarak hesaplayan Forbes dergisi, Rönesans Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak’ı Türkiye’nin 10’uncu, dünyanın ise en zengin 589’uncu kişisi ilan etmişti. Aktif büyüklüğü 4 milyar doları aşan, gayrimenkul, taahhüt ve alışveriş merkezi (AVM) yatırımları ile bilinen Rönesans Holding, Türkiye, Türkmenistan, Libya, Irak, Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Avusturya gibi 11 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor.

Hürriyet'in haberine göre, Ilıcak, “İşçiler Libya’yı seviyor, parası bereketlidir. Türkiye bölgesel merkez ve AVM geliştirmede önemli birikimi var, bunu ihraç ediyor” dedi. Ilıcak şöyle devam etti: “Türk markalara, AVM’lere ve müteahhitlere ilgi yüksek. Arap Baharı’nın bölgede biriktirdiği talep şimdi Türkiye’ye yağıyor. Türkiye’ye bakıp aynısını istiyorlar. Türk perakendeciler de çok güçlü . Suriye, İran ve Irak da çözülecek ve buralarda Türkiye’ye yönelecek, yine bizden talep edecekler. Bölgesel bir merkez olduğumuz artık çok net.”

Türkiye’de ev almayan, tasarruf edip çocuklarını iyi okullarda okutan fedakâr ailelerin katkısıyla yeni bir profesyonel ve girişimci kuşak oluştuğunu anlatan Ilıcak, “Çatır çatır İngilizce konuşan bu nesil canavar gibi. Kimi Anadolu kaplanlarıyla birleşti kimi kendi girişimci oldu. Uyuyan hücreler sisteme girdi” dedi. Rönesans Holding’in yıllık cirosunun 1.3 milyar dolar, Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünün 2.5 milyar dolar büyüklükte olduğunu hatırlatan Ilıcak, “Türkiye’de 9, Rusya’da 2 faaliyette bulunan AVM’leri olduğunu, bu yıl Türkiye ve Rusya’da ikişer AVM daha açacaklarını söyledi.

Seaport başka bahara kaldı

Zeytinburnu’nda 652 bin metrekare alan üzerinde planladıkları, 25 milyon ziyaretçi potansiyeline sahip Seaport projesinin hâlâ bazı hukuki engellerle karşılaştığını ve başka bir bahara kaldığını belirten Erman Ilıcak “Çok aykırı bir şey yapmak istemiyoruz. İstanbulluların, onaylayacağı proje yapmak istiyoruz. İnsanların rızası olmayan bir projeyi kavga, gürültü yapmak istemiyoruz. Kruvaziyer gemilerle gelecek 2 milyon turist bu projeyi bekliyor” dedi. Ilıcak “Beni en çok heyecanlandıran proje bu. Üstelik 2020’de Olimpiyatlara İstanbul ev sahipliği yapacaksa bu proje çok katkı sağlar” diyerek projeye 50 milyon TL harcadıklarını söyledi.

AVM’ye kredide seçici olmalılar

Türkiye’de alışveriş merkezlerindeki kiralanabilir alanın 1996’dan bu yana 3 kat büyüyerek 9 milyon metrekareye çıktığını belirten Erman Ilıcak, şöyle konuştu: “Bu süreçte mutlaka hatalar da yapılmıştır. Yenilenmesi gereken AVM’ler var. Bazıları da artık tamamen başka bir şeye dönüşmeli. Ankara gibi AVM yatırımlarında aşırıya kaçılmış iller var. Biz araziyi seçerken de kiracıları seçerken de çok dikkat ediyoruz. Bizden şikayet eden hiç olmadı üstelik bizim AVM’lere girmek için bekleme listeleri var. Yatırımcı da, perakendeci de iyi fizibilite yapacak. Bankalar da AVM’lere finansman kredisi verirken seçici olamadı. Artık onlar da seçici davranıyor.”

5 yıldızlı otel Mayıs ayında açılacak

Samsun’da, Rönesans Gayrimenkul Yatırım ve AGP ortaklığında faaliyet gösterecek, 300 milyon dolar yatırımla gerçekleşen Piazza alışveriş merkezi kapılarını açtı. Piazza’nın mimarisini Tabanlıoğlu Mimarlık üstlendi. Toplam 140 bin metrekare inşaat alanı ve 63 bin 500 metrekare kiralanabilir alana sahip Piazza, 2.500 kişiye istihdam sağladı. Aynı kompleksdeki 164 yatak kapasiteli, 5 yıldızlı otel ise mayısta açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arap-baharinin-biriktirdigi-talep-turkiyeye-yagiyor_106715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!