Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arcelor Hissedarlarından Mittal Birleşmesine Onay

Mittal'den yapılan açıklamada, Arcelor hissedarlarının yüzde 92'sinin, birleşmenin ardından ortaya çıkacak yeni şirket için hisselerini değiştirmeyi kabul ettiği bildirildi.

Referans Gazetesielik dünyasında aylar süren birleşme mücadelesinin ardından tek bir çatı altında birleşme kararı alan Mittal ve Arcelor'a hissedarlardan da destek geldi. Mittal'den yapılan açıklamada, Arcelor hissedarlarının yüzde 92'sinin, birleşmenin ardından ortaya çıkacak yeni şirket için hisselerini değiştirmeyi kabul ettiği bildirildi. Birleşme planının başarılı olabilmesi için Mittal'in, Arcelor hissedarlarının en az yüzde 50'sinden destek alması gerekiyordu.

Rus Severstal'in de dahil olduğu 5 aydan fazla süren birleşme sancıları, Mittal'in Arcelor'a önceden götürüdüğü teklifini 25.4 milyar euroya çıkarması ile sona ermişti. Mittal ile birleşme konusunda ulusal kaygılar taşıyan Arcelor yönetimi Rus Severstal'le birleşme ya da Mittal'in teklifini kabul etme arasında kalan Arcelor hissedarlarını tavlamak için gazetelerde boy boy ilanlar bile vermişti. Financial Times ve Wall Street Journal gibi dünyanın önde gelen iş gazetelerine verilen ilanlarda Arcelor hissedarlarına "Severstal'le birleşirsek büyürüz", Mittal ise "Teklifi kabul etmeyin" çağrısı yapmıştı. Artık resmi işlemlerin tamamlanmasını bekleyen Arcelor-Mittal adını alacak yeni şirket, yaklaşık 45 milyar dolar piyasa değerine sahip olacak ve küresel çelik pazarının da yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelor-hissedarlarindan-mittal-birlesmesine-onay_47263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!