Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Arkeolojik Alanlarda Koruma’ Birikimleri Tek Potada Topluyor

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) ve Kaplan Fund işbirliğinde düzenlenen ‘Arkeolojik Alanlarda Koruma’ semineri, 8-11 Kasım 2012 tarihlerinde İKÜ'de gerçekleşti. Kazı başkan ve yardımcıları ile koruma uzmanlarını, sorunlara birlikte çözüm üretmek üzere bir araya getiren etkinlikte ilk kez, iki tarafı buluşturan bir platform yaratıldı.

yapi.com.tr
‘Arkeolojik Alanlarda Koruma’ Birikimleri Tek Potada Topluyor

Arkeolojik/Mimari Koruma ile ilgili akademik çalışmalara kaynak sağlayan JM Kaplan Fund, İKÜ Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Programı'ndan Yrd. Doç. Dr. Ege Uluca Tümer’in kendilerine sunduğu 'Seminar on Archaeological Site Conservation for Co-Directors and Assistant Co-Directors of Archaeological Excavations in Turkey’ başlıklı projeye finansal destek sağladı.

Proje yürütücüsü Tümer, ‘Arkeolojik Alanlarda Koruma’ semineriyle, Türkiye'de yapılan kazıların yönetici ve yönetici yardımcılarının, koruma konusundaki bilgi ve birikimlerini paylaşmalarını ve bu konuda çalışan uzmanlarla aralarında bir ağ oluşturulmasını hedeflediklerini belirtti.

Oxford Brooks Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aylin Orbaşlı, Sagalassos Kazısı ve KU Leuven’den Koruma Uzmanı Mimar Ebru Torun, İTÜ’den Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, ODTÜ Malzeme Koruma Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Emine Caner Saltık, Doç. Dr. Ayşe Tavukçuoğlu, Dr. Evin Caner, Dr. Alp Güney, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Doç. Dr. Necmi Karul ve Sayka İnşaat’tan Merve Yıldız seminere konuşmacı olarak katıldığı seminerde öne çıkan konu başlıkları ise; ‘Arkeolojik Alanda Koruma Kavram ve Yaklaşımları’, ‘Arkeolojik Alanlarda Alan Yönetimi’, ‘Türkiye’de Arkeolojik Alanlarda Koruma Uygulamaları’, ‘Arkeolojik Alanlarda Malzeme Koruma Çalışmaları’ oldu.Kazı yapılan alanların gelecek kuşaklara en az tahribat ile aktarılmasının halen üzerinde çok çalışılan ve tartışılan bir konu olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ege Uluca Tümer; "Bu amacın gerçekleştirilmesi, disiplinler arası çalışmayı zorunlu kılıyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilen seminerin, önümüzdeki yıllarda da farklı gruplarla yinelenmesini ve bu konuda çalışan uzmanlar ile arkeolojik alan kazı başkanlarının internet ortamında buluşabileceği yeni platformların yaratılmasını planlıyoruz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolojik-alanlarda-koruma-birikimleri-tek-potada-topluyor_102996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!