Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Arkeoloji Laboratuvarı (1)

İstanbul’da cuma akşamı sona eren beş günlük “32. Uluslararası Arkeoloji, Araştırma ve Arkeometri Çalıştayı”nın kapanışında yabancı bilim insanları adına konuşan Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Feliks Pirson “Türkiye, zengin arkeolojik mirası ile uluslararası ölçüde, adeta arkeolojik bir laboratuvara dönüşmüştür” dedi.

Cumhuriyet Gazetesiİstanbul’da cuma akşamı sona eren beş günlük “32. Uluslararası Arkeoloji, Araştırma ve Arkeometri Çalıştayı”nın kapanışında yabancı bilim insanları adına konuşan Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Feliks Pirson “Türkiye, zengin arkeolojik mirası ile uluslararası ölçüde, adeta arkeolojik bir laboratuvara dönüşmüştür” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü O. Murat Süslü ise şu bilgileri katılımcılara iletti:

“Geçen yıl; 98 Türk, 48 yabancı bilim insanlarınca, 30 müzemizce ve eski eser kaçakçılığının önlenmesi amacıyla da 109 kurtarma kazısı gerçekleştirildi. Karayolu ve baraj etkileşim alanlarında 24 yerde kurtarma kazısı ile 2 yüzey araştırması yapıldı. Ayrıca 76 Türk, 32 yabancı yüzey ve 1 adet de sualtı araştırması düzenlendi. Böylece 309 kazı, 111 yüzey araştırması olmak üzere, 36 temizlik çalışmasıyla beraber toplam 456 bilimsel çalışmaya izin verildi. Bu amaçla (yabancı kazılar ve araştırmalar dışında) 25.7 milyon lira ödenek ayrıldı.”

Bir yıl önce bu sayı 417 idi…

Bu yılki “sempozyum (çalıştay)”, “2010 Avrupa Kültür Başkenti” olduğu için İstanbul’da düzenlendi. Anadolu’nun tarihsel, kültürel, dinsel mirası hakkında yerli ve yabancı bilim insanlarının, dört ayrı salonda 360 bildiriyi sundukları çalıştay hakkında basınımızda tek satır haber gördünüz mü? Göremezsiniz? Çünkü çalıştayda magazin eklerini tam sayfa kaplayan baldır bacak görüntüleri yoktu! Kimin elinin, kimin cebinde olduğuna ya da kimin kuşunun kimin kafesinde olduğuna ilişkin haberler çalıştaydan çıkmazdı!

Alman arkeolog Pirson “Türkiye’nin uluslararası bir arkeoloji laboratuvarına dönüştüğünü” söylüyor. Size son beş hafta boyunca bu alanda Türkiye’de düzenlenen öteki etkinliklerin bir listesini vereyim. Bunlardan hangisi hakkında basınımızda tek satır okudunuz?

28-29 Nisan Ordu -Kültür ve Turizm Bakanlığı- “Müzeler Kurtarma Kazıları Toplantısı”,
20-21 Mayıs Ankara -Vehbi Koç Vakfı (VEKAM)- “Geçmişten Geleceğe Türkiye’de Müzecilik”,
21-23 Mayıs İstanbul -Türk Tarih Kurumu- “İstanbul’un Doğu Roma Günleri”,
26 Mayıs İstanbul -Avrasya Enstitüsü- “Müze Teknolojileri Konferansları”,
31 Mayıs/1 Haziran İstanbul -Koç Üniversitesi- “Suriye ve Anadolu Sınır Aşan Arkeolojik İlişkiler”,
3-6 Haziran İstanbul -Akdeniz ve İtalya Üniversiteleri- 2. Uluslararası Akdeniz Dünyaları Çalıştayı’nda “Efsaneler Akdenizi, Akdeniz Efsaneleri”.

Bu toplantılardaki bazı haberler yabancı basında yayımlandıktan sonra, “Türkiye’de arkeolojik şu buluntular gün ışığına çıkmış!” gibilerden çevirilerini, el âlemin oyuncağıyla gerdeğe girecek olan, basınımızda yakın gelecekte okursunuz! Bunlardan bazılarını önümüzdeki günlerde Cumhuriyet’te okuyabileceksiniz.

18-24 Mayıs tarihleri arasında dünyada “Müzeler Haftası” kutlanır. O hafta Güney Anadolu’da dört müzeyi dolaştım. Bazı müzelerde sabahları valilerin de katıldığı “kutlama törenleri” yapılmıştı. Ancak öğleden sonra müzelerimizde in cin top oynuyordu! Nerede öğretmenlerimiz, nerede öğrencilerimiz, nerede yerel basınımız? Müzede eğitilmeyen çocuklar sonra büyüyüp basın mensubu olunca konuya ilgisiz kalır ya da Sabah gazetesinde 24 Mayıs’ta olduğu gibi “Sardes Antik Kenti” diye “Efes Celsus Kitaplığı’nın” resmi konulur!

Bu arada bu çalıştaya İstanbul’daki arkeoloji ve sanat tarihi öğrencilerinin katılamayışlarını da yadırgadığımızı söyleyebiliriz. Geçen yıllarda öteki kentlerde üniversite öğrencilerinin, öğrenmek için o salondan bu salona coşkuyla koşturduklarının tanığıyızdır. Ama İstanbul’daki rektörler, sınav tarihlerini değiştiremeyince öğrenciler, ne yazık ki bu “uluslararası laboratuvardan” yararlanamadılar!

Ayrıca müze ve ören yerlerinin satış mağaza ihalesini koskoca Bilkent Üniversitesi’nin şemsiyesi altında kazanan Bilintur Şirketi’nin, görkemli Didim Apollon Tapınağı’nın sur duvarını, dükkân yapmak için buldozer ile 25 Mayıs’ta yıkmasına ne demeli? Bereket Belediye talana “dur” demiş!

Defineciler, Yine Defineciler!

Yıllardır mayıs ayı sonundaki bu uluslararası çalıştayı coşkuyla izliyorum, öğreniyorum, yazıyorum. Bu kez çok önemli iki gelişmeyi algıladım.

Birincisi… Eskiden halk arkeologlara “mezar kazıcıları” derdi! Şimdi bilim insanları definecilere, “klasik arkeologlar!” diyorlar. Bildirilerde “kaçak kazı”, “yasadışı kazı”, “defineci tahribatı”, “hazine arayanlar” gibi tanımların, geçen yıllara kıyasla olağanüstü arttığını üzülerek öğrendik.

Bazı arkeologlar ise “Şanslıyız, defineciler burayı eşelememiş”, “Bu yıl kazı alanına geldiğimizde ortalığın kaçakçılarca altüst edildiğini gördük”, “Lahti açtığımızda içindeki naylon poşetten definecinin bizden önce açtığını anladık” ya da “Hazine arayanların bir yandan çukur kazarken bir yandan da kafa çektiklerini geride bıraktıkları bira kutularından belirledik” sözleri ile yakındılar!

Kültür Bakanlığı temsilcisi, ödenek yokluğundan “bekçi” koyamadıklarını, sorunun çözümünü “yerel yönetimlerden beklediklerini” söylemekle yetindi.

İkincisi… Bilgisayarın teknik katkısı ile “sismik” çalışmalarda kullanılan “jeofizik araçların” kullanımı ile arkeologların işlerinin kolaylaştığına, zaman kaybının gittikçe azaldığına tanık olduk. Eskiden, “olsa olsa” yönetimi ile “kazı açması” yapan arkeologlardan önce, artık arazinin alt katmanlarını jeofizikçiler belirliyorlar.

Böylece arkeologlar bir “tümülüse (anıt mezara)” nereden girilmesi gerektiğini bu yöntemle daha yaygın olarak saptıyorlar. Arkeologlar bu yöntemi kullanırlar da defineciler dururlar mı? Onlar da devletten sağladıkları “maden arama ruhsatı” ile aynı araçları kullanıyorlar.

“Metal detektör” kullanımının yasaklanmasını öngören taslak, genel müdürlükte yine rafa kaldırıldı. Bakan Ertuğrul Günay, öncüllerinin geleneğini sürdürmeyerek, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, ne açılışta ne de kapanışta çalıştaya geldi!

Bir zamanlar balonla, helikopterle havadan fotoğraf çekiminin yerini artık “Google” verileri ve Amerikan Uzay Merkezi NASA’nın havadan bulguları almıştı.

İstanbul’un Kültürel Mirası!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Düzenleme Kurulu çalıştaya önemli destek sağladı. Kurulun Başkan Yardımcısı Mehmet Gürkan’ın konuşmasından “İstanbul’da 30 bin kültürel miras noktasının” olduğunu öğrendik.

Dünyada yalnızca “üç ayrı imparatorluğa başkentlik” yapmış tek kent olma özelliğini taşıyan İstanbul, Avrupa Birliği dışında “ilk ve son kez”, “Avrupa Kültür Başkenti” seçilmişti. AB, bir daha dışarıdan bir kente bu unvanı vermeyecek.

İstanbul tarihini taçlandıran Marmaray kazılarının olağanüstü buluntularını çalıştayın açılışında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdiresi Zeynep S. Kızıltan bir bildiri ile sundu.

Japonların 1 milyar dolarlık Marmaray kredisini verirken anlaşmaya koydukları “Önce arkeologlar kazsınlar, sonra metro yapılsın” koşulunu, keşke Türkiye’de baraj, karayolu, kömür madenlerini işletenler ve turistik tatil sitesi yapanlar da benimseseler. Unutulmasın ki, Türk kamu kuruluşları Anadolu’nun tarihsel, kültürel ve dinsel mirasına, definecilerden daha çok zarar veriyorlar.

Kütahya Seyitömer Kömürleri kazısında 250, Hasankeyf Baraj alanında 425 işçi ile yapılan kazılar ise yalnızca yangından mal kaçırmadır, bilimsel çalışmanın sabrından yoksundur. Bakanlığın arkeologlara bas bas bağırarak söylediği, hatta zaman zaman tehdit ettiği “Kazmak yeterli değil, korumak ve gelecek kuşaklara da bırakmak” ilkesine bu durum ters düşmüyor mu?

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-arkeoloji-laboratuvari-1_79936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!