Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arkeolojik Kazı Villalara Takıldı

Balıkesir'in Altınoluk beldesindeki yazlıklar arasında yapılan antik Antandros kenti kazısında, 500 yıl boyunca kullanılan bir mezarlık ortaya çıkarıl

Akşamalıkesir'in Altınoluk beldesindeki yazlıklar arasında yapılan antik Antandros kenti kazısında, 500 yıl boyunca kullanılan bir mezarlık ortaya çıkarıldı. Beldenin Edremit Körfezi'ne hakim yamacına inşa edilen yazlıklar nedeniyle kazılar zorlukla yürütülüyor. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlığında bir ekibin Akbank'ın sponsorluğunda yaptığı kazının ikinci yılı, Altınoluk'taki yazlıkların arasında binbir zorlukla yürütülüyor.

Kazı Başkanı Gürcan Polat, bir mezarlıkla henüz üç odasına ulaşılabilen bir yapı kompleksinin ortaya çıktığını söyledi. Roma'nın son dönemine ait evin tabanının mozaik, duvarlarının da resimlerle süslü olduğunu belirten Polat, 'MÖ 7'nci yüzyıldan MÖ 2'nci yüzyıla kadar mezarlık olarak kullanılan alan, üst üste gömülme nedeniyle bir ilki temsil ediyor' dedi.

Zamana karşı yarıştıklarını kaydeden Gürcan Polat, Roma'nın son dönemlerine ait bu zengin evlerinin Edremit Körfezi'ne hakim tüm yamacı kapladığını belirterek şunları söyledi:

'Bir yılda iyi bir ilerleme söz konusu ancak bu kazı beni emekli ettiği gibi daha da çok uzun yıllar sürebilir. Edremit-Çanakale karayolunun genişletme çalışmalarının tehdidi altındaki alanda dört yerde çalışma yapıyoruz. Bizans dönemine ait zengin buluntular tek tek gün ışığına çıkacak.'

Midilliler ile İranlılar arasında gidip geldikten sonra Romalılar'ın eline geçen Antandros, Asia eyaletine katıldı. Mahkeme merkezi olan (Adremyttetion çonventus'a) bağlı kaldı. Kent Hristiyanlık döneminde de piskoposluğun merkezi olarak da kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolojik-kazi-villalara-takildi_1399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!