Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Askeri Okul Arazileri İmara mı Açılacak?

Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararnamenin 104. maddesi ile kapatılan harp akademileri, askeri liseler, astsubay hazırlama okullarının nasıl kullanılacağı merak konusu oldu.

yapi.com.tr
Askeri Okul Arazileri İmara mı Açılacak? Kuleli Askeri Lisesi

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz’daki darbe girişimine katılan kışlaların kapatılacağını açıklaması ve sonrasında askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından gözler İstanbul’daki askeri okul ve kışla arazilerine çevrildi. İstanbul’un en değerli arazilerine sahip onlarca dönümlük kışla ve okulların ‘ne olacağı sorusu’ yanıt arıyor. Başbakan'ın ‘piknik alanı yapılacak, güzel mekânlar yapılacak’ açıklamasına karşın bazı arazilerin ve binalarla ilgili ‘imara açma planları’ geçmişe dayanıyor.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre kapatılan okullar ve değerli araziler şunlar:

Kuleli Askeri Lisesi
Üsküdar’da bulunan Kuleli Askeri Lisesi ilçenin en değerli arazisine sahip. İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumunda olan okul Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından yeniçeri ordusunca kışla olarak kullanılmış. Neredeyse 500 yıllık bir tarihe sahip olan bu okulun arazisi üzerinde otel yapılacağına dair iddialar uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Boğazın incisi olan bu okulun kapatılmasının ardından ne olacağı merak konusu.

Heybeliada Deniz Lisesi
Heybeliada Deniz Lisesi İstanbul’un turizm mekânlarından biri olan Heybeliada sahilinde yer alıyor. Denize sıfır arazide yer alan okul 1946-1947 yılında eğitime başladı.

Deniz ve Hava Harp Okulları
Deniz Harp Okulu Tuzla sahilinde yer alıyor. Kıyının en ucunda yer alan arazi bölgenin en değerlilerinden. Geçen yıllarda bu alanın imara açılıcağına dair iddialar yer aldı. Hava Harp Okulu ise İstanbul'un en değerli yerlerinden biri olan Yeşilyurt’ta bulunuyor. Bakırköy’e bağlı bu semtte satılık ev fiyatları yaklaşık 1 milyon TL’den başlıyor. Bölge Atatürk Havalimanı’na da yakın olması nedeniyle daha da önem kazanıyor.

Hasdal Kışlası ve Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı
Yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulu olan iki kışlanın kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunlar Avrupa Yakası’nda Hasdal Kışlası, Anadolu Yakası’nda ise Maltepe’deki İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın da yer aldığı kışla. Maltepe’deki arazi Marmara Denizi’ne bakan tepesiyle dikkat çekiyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İstanbul Emlak Bölge Başkanlığı’nın, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları için istediği imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2014 yılında gelmişti.

İBB Planlama Müdürlüğü’nün, MSB’nin başvurusu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, imar değişikliği ile 610 bin 402 metrekare inşaat alanı ve bu alanda 17 bin 440 nüfusun yaşamasının öngörüldüğünü belirtti. Büyükşehir Belediye Meclisi, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları ile ilgili plan değişikliği teklifini “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda düzenleme yapılmasının ardından değerlendirilmesi gerektiği” gerekçesiyle bakanlığa geri göndermişti.

GATA Hastaneleri
Kararnameyle birlikte GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. Haydarpaşa’da ve Taksim’de bulunan GATA’ya bağlı değerli hastane arazilerinin yerinde kalıp kalmayacağı ise yine soru işaretleri arasında.

Selimiye Kışlası
Darbe girişiminin bastırılmasında kilit rol oynayan 1. Ordu’nun karargâhının bulunduğu Selimiye Kışlası’yla ilgili geçmişte satılacağı ve kongre merkezi ya da otel olacağı iddia edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/askeri-okul-arazileri-imara-mi-acilacak_146841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!