Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ata'nın Meşe Palamutu Kuruyor

Uşak’ın Eşme İlçesi’ne bağlı Takmak Köyü’ndeki, Kurtuluş Savaşı yıllarında Atatürk ve silah arkadaşlarının karargah kurup, gölgesinde tarihi kararlar verdikleri 185 yaşındaki, 'Anıt ağaç' olarak tescilli meşe ağacı, bakımsızlık ve ilgisizlikten kurumaya başladı.

yapi.com.tr
Ata'nın Meşe Palamutu Kuruyor

Uşak Orman İşletme Müdürlüğü, Takmak Köyü, Mezikler Mevkisi’ndeki, 16 metre boyunda, gövdesi 58 santimetre, tepe tacı ise 27 metre olan olarak ölçülen, 185 yaşındaki palamut meşesi ağacının anıt ağaç olarak tescil edilmesi için 4 yıl önce rapor hazırladı. DHA'nın haberine göre, hazırlanan rapor, İzmir 2'nci Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Kurul, Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda, 3 Eylül 1922 tarihinde, karargah kurup, gölgesinde tarihi kararları verdikleri ağacı, 13 Şubat 2009 tarihinde anıt ağaç olarak tescil etti. Ağacın bulunduğu Hazine’ye ait 5 bin 400 metrekere arazide, rekreasyon alanı olarak kullanılmak üzere Uşak İl Özel İdaresi’ne tahsis edildi. 2008 yılında yıldırım düşmesi sonucu zarar gören ağacın korunması için tescilin ardından yanına paratoner kuruldu, kurumaması içinde etrafında bir su havuzu oluşturuldu. Ancak bulunduğu alana rekreasyon alan yapılmayan ağaç koruma çemberine de alınmadı. Bakımsızlıktan kurumak üzere olan anıt ağacın içler acısı durumu Uşaklılar’ı ve çevrecileri endişelendirdi.

"Takipçisi olacağız"

CHP Uşak İl Başkanı Bülent Horasan, Atatürk ve silah arkadaşlarının Takmak Köyü’nde konakladığını hatırlattı. Horasan, şöyle dedi:

"Mustafa Kemal Paşa savaşın sonraki kısmı ile ilgili önemli kararları burada vermiştir. Uşaklılar için tarihsel önemi olan anılarda yer eden Atatürk Ağacı’na ilgisizlik kabul edilemez. Ağacın tescil edilmesine rağmen korunmayıp, kaderine terk edilmesi manidardır. Konuyla ilgili olarak gerekli mercilere müracaatta bulunarak ağacın eski günlerinde ki heybetine kavuşması için konunun takipçisi olacağız."

İl Özel İdaresi yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında söz konusu ağacın gölgesinde otururken çekilmiş fotofrafı kaymakamlığın internet sitesinde yayınlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atanin-mese-palamutu-kuruyor_110390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!