Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Anı Evi Restore Edildi

Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Gaziantep Bey Mahallesi’nde “Atatürk Anı Evi” açıldı. Evde Atatürk’ün kullandığı eşyalar sergileniyor.

yapi.com.tr
1 Atatürk Anı Evi Restore Edildi

Atatürk Anı Evi'nin açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Atatürk'ün nüfus cüzdanında doğum yerinin Gaziantep Bey Mahallesi yazdığını ifade ederek, Atatürk'ün 1933 yılında Gaziantep'e geldiğini, halk evinin balkonundan bir konuşma yaptığını hatırlattı. Bey Mahallesi'nde Atatürk'ün kayıtlı olduğu evi maalesef bulamadıklarını vurgulayan Güzelbey, ancak Bey Mahallesi'nde en güzel evi burasını gördüklerini ve ev sahibi Adil Konukoğlu'ndan istediklerini kaydetti. Adil Konukoğlu'nun ise kendilerini kırmadığını, bu evi “Atatürk Anı Evi” olarak düzenlenmesi için belediyeye bağışladığını aktaran Başkan Asım Güzelbey, “Bu açıdan kendisine çok teşekkür ediyorum. Büyük bir âlicenaplık gösterdiler.” dedi.8–10 yıl öncesine kadar burada insanların yaşamaya dahi çekindikleri ve korktukları bir dönemde, kendilerinin restorasyon çalışmalarından sonra çok önemli bir tarihi mekan haline geldiğini belirten Güzelbey, aşağı yukarı 200 civarında evini restorasyonun yaptıklarını ve sokak sağlıklaştırmasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile Müzeler Haftası'nda böyle bir mekânın açılmasının önemine dikkat çekti. Tarihin yaşatılması için böylesi bir mekânın yapılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Özaslan, “Atatürk'ün adını taşıyan böylesi bir anı evine gerçekten hepimizin ihtiyacı vardı. Mustafa Kemal'in nüfus kaydının bu mahallede olduğunu düşünürsek daha da bir anlamlı hale geliyor. Biz bakanlık olarak Gaziantep ve çevresine bu tür etkinliklerde ve projelerde her türlü yardıma hazırız.” diye konuştu.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise, Atatürk'ün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlandığı böylesi anlamlı bir günde yine Atatürk'ün anı evinin açılışının yapılmasının önemli bir duygu olduğunu belirtti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi dokunun korunması ve kültürel mirasın ayakta kalması adına güzel projeler gerçekleştirdiğini ve bugünde buna işadamı Adil Konukoğlu'nun öncülük ettiğini aktaran Ata, “Tarihe sahip çıkmayan toplumların geleceği olmaz. Bu nedenle biz tarihimize sahip çıkıp, bu eserleri bizden sonraki nesillere aktarmamız gerekiyor. Belediyemiz bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Biz de valilik olarak destek vermeye her zaman hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-ani-evi-restore-edildi_108975.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence bu sayfaya herkes bakmalı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!