Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Atatürk Bulvarı'nda 'Kent Suçu' İşleniyor"

Başkent Dayanışması Bileşenleri Atatürk Bulvarı'nda ağaçları matkapla delerek elektrik kablosu vidalayan Büyükşehir Belediyesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Dokularına zarar verilen ağaçlar, can güvenliği hiçe sayılan yayalar, estetiğine ve planlamasına fiilen saldırılan bir kent açısından bu yapılanlara sessiz kalmayacağız" denildi.

yapi.com.tr
"Atatürk Bulvarı'nda 'Kent Suçu' İşleniyor"

Ankara Büyükşehir Belediyesi Atatürk Bulvarı’nda ağaç gövdelerini matkapla delerek elektrik kablolarını vida ile tutturulmasına, Başkent Dayanışması bileşenlerinden tepki geldi. Bileşenler adına açıklamayı Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Ebru Yalçın Akgün okudu. Ankaralı’nın can ve mal güvenliğinin de riske atılmaması gerektiği vurgulanarak; “ Atatürk Bulvarı’ndaki tarihi ve simgesel özelliği olan asırlık ağaçları matkaplarla deliyorlar. Bu çalışmanın amacı cephe aydınlatma işi ama herhangi bir ölçüm metoduna bağlı kalmaksızın ağaçlara gelişigüzel spiral borular matkap marifetiyle sabitlenmekte. Teknik olarak bir yerde herhangi bir kablolama yapılacak ise kablonun gizlenmesi hususu zaruridir. Burada taşıyıcı olarak ne yazık ki, asırlık ağaçlar kullanılmaktadır. Bir canlının gövdesine matkapla delikler açılması ne kadar acımasızsa, o bölgedeki diğer canlıların da güvenliklerini hiçe saymak o denli gaddarlıktır. Her gün binlerce kişinin kullandığı bulvarda uzanınca dokunulabilecek hatta istemeden bile temas edilebilecek derecede erişime açık böyle bir kablolama ölüme davetiye çıkarmaktır. Hem dokularına zarar verilen ağaçlar, hem can güvenliği hiçe sayılan yayalar, hem de estetiğine ve planlamasına fiilen saldırılan bir kent açısından bu yapılanlara sessiz kalmayacağız. Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi; bu bölgeye çekilen hatlara enerji verdiğiniz takdirde olası bir kazada bulvarı kullanan tüm canlıların hayatından siz de sorumlusunuz. Kente karşı işlenen bu suça ortak olmayın, Ankaralı’nın can ve mal güvenliğini riske atmayın" ifadelerine yer verildi.

Bu nasıl estetik?

Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmayı Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nca ihale edilen şirketin yürüttüğü öğrenildi. Atatürk Bulvarı üzerinde Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ağaçları matkapla deldiğini gören Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tepki gösterdi. Candan,  “Bu nasıl estetik anlayışı” diyerek tepkisini şöyle dile getirdi: “Melih Gökçek plansız bir Belediye Başkanıdır, 20 yıldır kafasına göre kentin şekillenmesini sağladığı için en kolay yol olarak asırlık ağaçları delerek kabloları ağaçlardan geçirmeyi tercih etmiştir. Kentliler tepki duyunca da bugün vidaları söküp kabloları borulardan geçiriyorlar, boruları tellerle ağaçlara bağlıyor. Işıklandırmak için bir alt yapı çalışması yaparak uygulamaya başlaması gerekirdi“ dedi.

Candan, ayrıca Başkent Dayanışmasının 12 Mart’ta, saat 12.30’da Başbakanlık Hizmet Binası önünde yapılacak mühürleme eylemine de çağrı yaparak tüm kentlileri AOÇ’ye sahip çıkmaya davet etti. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-bulvarinda-kent-sucu-isleniyor_117896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!